TEKMED
TOKAT EKONOMİK KALKINMA VE MESLEK EDİNDİRME DERNEĞİ

AYLIK ARŞİV: TEMMUZ 2018


GELENEKSEL EL SANATIMIZ BAKIR İŞLEME KONUSUNDA ARAŞTIRMA YAPILDI


31 TEMMUZ 2018 SALI0:00
innovaeditor/assets/bkr.jpgTokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Dernek Başkanı Müslim Kaçmaz ve NECI Turkey Başkanı Mustafa Yıldız memleketimiz bakır süslemeciliği hakkında bilgi aldı. 


Her toplumun kendine özgü kültür birikimi, gelenek ve görenekleri, dili, karakteri olduğu gibi zanaatları da vardır. Zanaatlar bizim kültürel kişiliğimizin en canlı belgeleridir. Birçok tarih devirlerine sahne olan Tokat, doğu-batı ve kuzey-güney arasında ulaşımı sağlayan önemli yolların kavşağı olmuştur. Bakırcılık, kalaycılık, gibi el sanatları halen günümüzde yapılmakta ve yaşatılmaktadır.


Sayın Yıldız "Bakırcılık kültürünün iyi bir proje fikri olduğunu tarihten gelen işlemelerin aslında bir hikayesi olduğunu belirtti. Bu hikayelerin proje çalışmalarıyla kültürümüze kazandırılmanın önemli olduğunu söyledi.”

 

Fotoğrafçılık çalışmalarıyla tanıdığımız Femi Deliçoban bakır süslemeciliği ve motiflerinin arşivlenmesi ve süsleme sanatı olarak yaşatılması gerekliliğini ifade etti.

 


YORUM (0)

910 kere okundu

0:1532984702:1

TEKMED İLE KENT KONSEYİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ GÖRÜŞMESİ YAPILDI


20 TEMMUZ 2018 CUMA20:48
innovaeditor/assets/tokat kent bel.jpgTokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz, Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Dernek Başkanı Müslim Kaçmaz, Tokat Arge Proje Koordinatörü Ahmet Polat ve Tokat Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Öznur Yıldırım toplantı yaptı. 
 
Daha önce ki görüşmelerde hazırlanan ortak çalışmalar konusunda bilgi alışverişi yapıldı. Sayın Gürbüz "Gençlerimizin yeterliliklerinin artırılması konusunda Tokat Belediyesi, Tokat Kent Konseyi ve Tokat Milli Eğitim olarak başarılı çalışmalara destek vereceğiz. Toplumumuzu iyiye götürmek için bizlere görevler düşmektedir. Çalışmaları beğendim en kısa zamanda takvime bağlanmasını istiyorum." Dedi.
 
TEKMED tarafından gençlere yönelik yapılan projeler konusunda bilgilendirme yapıldı. 


YORUM (0)

1145 kere okundu

0:1532109397:1

EÜAŞ AMBARLI TERMİK SANTRALİ GEZİLDİ


14 TEMMUZ 2018 CUMARTESİ0:53
innovaeditor/assets/1w (3).jpgTokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği, Avrupa Birliği Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen Sfera Makedonya ve Danube Youth Centre Romanya işbirliğinde 2017-3-TR01-KA347-047789 Nolu Gençlik Politikalarına Sektörler Arası Bütünleştirilmiş Yaklaşım Projesi kapsamında Tokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri ile Kocaeli İstanbul Teknik ve Kültürel gezi düzenledi.

 
Ambarlı Termik Santrali İstanbul Avcılar'da kurulu Türkiye'nin en büyük termik elektrik santrallerinden birisidir. İşletme, Teknik Eleman Necmi Şahin tarafından katılımcılarımıza gezdirildi. Sayın Şahin "Bir memleketin büyümesi burada görmüş olduğunuz işletmelerin sayısının fazlalığı ile olmaktadır. Dünyadaki tüm termik elektrik santralleri 2-6 verimle çalışmaktadır. Fakat görmüş olduğunuz santral R verimlilikle çalışıyor.” Dedi ve bu oranın nasıl yakalandığını açıkladı. Gezi esnasında açıklamalarına mesleki ve teknik eğitimin önemini anlattı.

Katılımcılar Eyüp Sultan, Sultan Ahmet, Ayasofya ve Eminönü bölgelerine kültürel ziyaretler gerçekleştirdikten sonra Tokat’a döndü.YORUM (0)

1426 kere okundu

2:1531519059:1

FORT OTOSANIN ÜRETİM VE MONTAJ TEKNOLOJİSİ İNCELENDİ


12 TEMMUZ 2018 PERŞEMBE20:14
innovaeditor/assets/1ftt.jpgTokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği, Avrupa Birliği Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen Sfera Makedonya ve Danube Youth Centre Romanya işbirliğinde 2017-3-TR01-KA347-047789 Nolu Gençlik Politikalarına Sektörler Arası Bütünleştirilmiş Yaklaşım Projesi kapsamında Tokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri ile Kocaeli İstanbul Teknik ve Kültürel gezi düzenledi.

 

Fort Otosan ülkemizin gururu ve ileri teknoloji ile göz dolduruyor. Ford Otosan, 2017 sonu itibariyle 440.000 adet kurulu üretim kapasitesiyle Türkiye otomotiv endüstrisindeki en büyük ticari araç üretim şirketidir. Ford’un global Ar-Ge çalışmalarındaki önemli noktalardan biri olan Ar-Ge merkezi, aynı zamanda global bazda mühendisliğini yaptığı projeler ile Türkiye otomotiv sektörünün en büyük Teknoloji ve Ar-Ge Üssü olma özelliğine sahiptir. Otomotivde ilk özel Ar-Ge merkezi, ilk yerli dizel motor üretimi, ilk yerli otomobil üretimi gibi önemli gelişmelere imza atan Ford Otosan, şirket içerisinde inovasyon ve yenilikçiliği ön planda tutacak çalışmalara büyük önem vermekte ve çalışanlarımızı bu kapsamda ödüllendirmekteyiz.


...


TÜMÜ


YORUM (0)

1389 kere okundu

2:1531415785:1

ZF SACHS SÜSPANSİYON SİSTEMLERİ YERİNDE GÖRÜLDÜ


11 TEMMUZ 2018 ÇARŞAMBA2:22
innovaeditor/assets/1 ZF (2).jpg Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği, Avrupa Birliği Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen Sfera Makedonya ve Danube Youth Centre Romanya işbirliğinde 2017-3-TR01-KA347-047789 Nolu Gençlik Politikalarına Sektörler Arası Bütünleştirilmiş Yaklaşım Projesi kapsamında Tokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri ile Kocaeli İstanbul Teknik ve Kültürel gezi düzenledi.


Dünyanın en büyük sistem tedarikçilerinden biri olan ZF, Emniyet, Otomatik Sürüş, Verimlilik ve E-Mobilite mega trendleri için tüm teknolojileri tek bir çatı altında topluyor ve haliyle otomotivin geleceğine olabildiğince hazır süspansiyon sistemleri üreticisi ZF Sachs Süspansiyon İşletmesi halen Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerine yurtiçinde yılda 3.000.000, yurtdışında ise 1.000.000 adete varan miktarda orijinal ekipman ve ayrıca yedek parça piyasası için 1.500.000 adet amortisör temin etmektedir. Türkiye’de %40’ı aşan oranda OEM Pazar payına sahip olan ZF Sachs Süspansiyon Sistemleri San. Ve Tic. A.Ş., Ford Otosan, Fiat Tofaş, Oyak Renault gibi sektörün lider firmalarının ana tedarikçisi konumundadır. ...


TÜMÜ


YORUM (0)

1183 kere okundu

0:1531265164:1


[1] 2  [SONRAKİ]1-5 - 7