TEKMED
TOKAT EKONOMİK KALKINMA VE MESLEK EDİNDİRME DERNEĞİ

AYLIK ARŞİV: ARALIK 2018


TOSKAP TANITIM TOPLANTISI


30 ARALIK 2018 PAZAR0:09
innovaeditor/assets/toskap1.jpgTokat'ta "Birlikte Varız" sloganıyla hayata geçen Tokat Sivil Kalkınma Platformu, Tokat TSO Seyirtepe Tesislerinde düzenlenen bilgilendirme toplantısıyla kamuoyuna ve ziyaretçilere tanıtıldı. Programa derneğimizi temsilen Müslim Kaçmaz katılmıştır.


YORUM (0)

408 kere okundu

0:1546117909:1

THK’DAN ÖĞRETMENLERE İHA KURSU


28 ARALIK 2018 CUMA20:02
innovaeditor/assets/IMG-20181217-WA0002.jpgTürk Hava Kurumu Tokat Şube Başkanlığı, Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile irtibatlı olarak havacılık üzerine proje çalışması yapan öğretmen ve idarecilere yönelik İnsansız Hava Aracı (İHA) Pilot Lisans Kursu açtı. Tokat Kent Konseyi Toplantı Salonunda başlayan eğitim bir hafta süre ile devam edecek.
 
Geleceğin teknolojisi olarak görülen insansız hava araçları her geçen gün daha fazla ilgi çekiyor. Bir hava aracını uçurmak ve onunla birlikte iş ve işleyişini düzenlemek isteyen kamudan, sivil toplum örgütlerine, esnaftan, hobicilere kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan havacılık faaliyetleri birçok kural ve eğitim aşamasını da beraberinde getiriyor. Türk Hava Kurumu Tokat Şube Başkanlığı bu eksenden yola çıkarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kendilerine iletilen talebi değerlendirip THK Genel Başkanlığı oluru ile Tokat'ta İnsansız Hava Aracı (İHA) Pilot Lisans Kursu açtı. Tokat Kent Konseyi Toplantı Salonunda pazartesi günü itibariyle başlayan kurs 36 saatlik bir eğitim programını ve yazılı sınavı kapsıyor. 20 kişiden oluşan kursiyerlere 3 ayrı ...

TÜMÜ


YORUM (0)

677 kere okundu

0:1546016740:1

RÜZGARLARLA DANS EDEN UÇURTMALAR


27 ARALIK 2018 PERŞEMBE0:09
innovaeditor/assets/7ucurtma1.jpgTokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Havacılık Kulübünde uçurtma imalatı öğrenciler tarafından zevkle yapılmakta. Havacılık Kulüp öğretmenleri uçurtma yapan öğrencilere uçurtmalar hakkında bilgi verdi.

Bridle : Denge

Keel : Delta ve benzeri tip uçurtmalarda dengeyi sağlamak için kullanılan üçgen biçiminde parça

Bowline : Uçurtmaya geriye doğru eğim vermek için kullanılan ip

Leading Edge : Uçurtmanın rüzgara bakan Ön kısmı

Trailing Edge : Uçurtmanın arka kısmı

Spine : Uçurtmanın dik çıtası

Cross Spar : Spine'a dik olarak gelen çıta

Leading Edge Spar : Uçurtmanın Rüzgara bakan ön kısmıdaki çıta

Spreader : Leading Edge Spar'ları gergin tutmak için kullanıla çıta

İlk uçurtmanın M.Ö 3000 yılında ortaya çıktığı tahmin ediliyor. Uçurtmaların anavatanı Çin’dir. Uzakdoğu’da uçurtma halkın en eski eğlencelerinden biridir. Gündelik hayatlarında, balık tutmak, haberleşmek; dinsel törenlerinde bebeklerden kötü ruhları kovmak; uçurtmaların kullanıldıkları biliniyor. Avrupa’nın uçurtmayla tanışması ise Marco Polo’nun Malaya Adalarından satın ...


TÜMÜ


YORUM (0)

657 kere okundu

0:1545858751:1

HAVACILIK TOKATTA GELİŞECEK


23 ARALIK 2018 PAZAR19:39
innovaeditor/assets/IMG_20181219_150652.jpgTokat İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Tokat İl Milli Eğitim Şube Müdürü ve Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah gürbüz, Bilsem Müdürü Oğuzhan Öztürk ve öğretmeni Hakan Çolak, Tokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Öğretmeni ve Havacılık Kulübü Rehber Öğretmeni Müslim Kaçmaz İlimiz organize sanayinde drone üreticisi Alper Ak’ı ziyaret etti.

 

Sayın Ak "Drone üretimini Ankara’da gerçekleştiriyoruz.  Tokat’ta ise arge çalışmalarını 8 kişilik ekibimizce gerçekleştiriyoruz. Ben ilkokul mezunuyum. Türkiye’de tüm üniversitelerde eğitimlere, konferanslara ve söyleşilere katıldım. Mesleki olarak gençlerimizi iyi yetiştiremiyoruz. Öğrenciler dijital bağımlı. Biz buraya gelen çocuklarımıza yardımcı olmaya hazırız. Meslek lisesinden gelsinler. İlgililer gelsinler. Burada çalışan personelimizin çoğu şehir dışından geldiler. Biz çok başarılı üretimler ve yazılımlar yapıyoruz. Sizleri burada görmekten mutlu oldum. ”Dedi.


Tokat MTAL Öğretmeni ve TEKMED Başkanı Sayın Kaçmaz "Bu konuyu önemsiyorum. Değerli üretim yapıyorsunuz. Mesleki teknik eğitim okulundan staj öğrencileri hazırlayacağız. Sizlerin eleman ihtiyacını gidereceğiz. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.” Dedi.


...


TÜMÜ


YORUM (0)

711 kere okundu

0:1545583266:1

SU ROKETİ DENEMELERİ BAŞARILI OLDU


13 ARALIK 2018 PERŞEMBE1:04
innovaeditor/assets/8roket1.jpgTokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Havacılık Kulübü roket denemelerine başladı. Su roketi çalışmaları eğlenceli şekilde sürdü.

 

Kulüp Öğretmeni Müslim Kaçmaz öğrenciler ile yeni tasarlanan rampa ile roket atışları gerçekleştirdi. Basınca dayanıklı pet şişeler roket şeklinde hazırlandı. Etki – Tepki kuralına göre içndeki havayı boşaltmak için su tepkisi ile yükselen roket heyecan içinde izlendi. Bu projede yaptığımız su roketi sayesinde etki-tepki, kinetik enerji, sürtünme kuvveti, basınç gibi fiziksel olgular gözlemlendi.


YORUM (0)

720 kere okundu

0:1544652369:1


[1] 2 3  [SONRAKİ]1-5 - 14