TEKMED
TOKAT EKONOMİK KALKINMA VE MESLEK EDİNDİRME DERNEĞİ

AYLIK ARŞİV: MAYIS 2017


KIZIK KÖYÜ HAVADAN FOTOĞRAFLANDIRILDI


28 MAYIS 2017 PAZAR21:00
innovaeditor/assets/kizik koyu.JPGTokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği Başkanı ve Tokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Havacılık Kulübü Rehber Öğretmeni Müslim Kaçmaz Kızık Köyünün havada video ve fotoğraflarını çekti. Köy hakkında bilgiler şunlardır:


Tarih

Köyün adı oğuzların 24 boyundan Bozokların Yıldızhan soyundan gelen biri olan "Kızık" boyundan gelmektedir; Kızık’ın kelime anlamının ‘güçlü, kuvvetli, cehd edici, yasakta ciddi, akıllı, bilgi ve hikmet sahibi’ anlamına geldiğini anlamları taşımaktadır.1071'de Alparslan'ın Malazgirt Zaferinden önce, Türk Akıncıları ile Anadolu'nun Müslüman ve Türkleştirilmesi amacıyla yerleştirildikleri rivayet edilmektedir . Öncelikle Çamlıbel dağının eteklerine ormanlık alana yerleşmişler yaklaşık bir 50 yıl kaldıktan sonra vahşi hayvanların zararlarından korunamadıklarından, hayvanlarının sürekli vahşi hayvanlar tarafından zarar görmesinden sonra " ESKİKÖY " denilen ilk yerleşim yerini terk ederek 5 km aşağıya, şimdiki köyün doğu tarafındaki " GÖLLÜÖREN " denilen yere yerleşmişlerdir. Burada ne kadar kaldıkları bilinmemekle birlikte, meydana gelen büyük bir deprem sonrası hemen batı tarafa yeni bir yerleşim yeri ...


TÜMÜ


YORUM (0)

1453 kere okundu

0:1495995478:1

GANA’DA BİR GİRİŞİMCİMİZ VE SOSYAL SORUMLULUK ÇALIŞMALARI


26 MAYIS 2017 CUMA23:07
innovaeditor/assets/gana mahmut isot1.jpgMahmut İsot 1977 yılında Tokat merkeze bağlı Çat Beldesinde doğdu. Süleyman Demirel Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği bölümü bitirdikten sonra Tokat’a dönerek başta Tokat’ta olmak üzere Türkiye’nin değişik illerinde taahhüt işleri ve mühendislik faaliyetleri yürüttü.

2013 Mayıs ayından bu tarafa da Afrika Gana’da; bir Türk şirketi ile proje ortağı olarak içme suyu projesi yürütmektedir. Bu proje; Üç şehir ve bunlara bağlı kasabaları da kapsayan 2 milyon kişinin temiz içme suyu ihtiyacını karşılayacağı içme suyu projesi. Irmaktan akan çamurlu suyu arıtarak insanlara içilebilir şekilde ulaştırabilmek için, baraj, artıma tesisi, su iletim ve şehir içlerinde dağıtım için boru hatları, değişik lokasyonlara temiz su depolamak için büyük hacimli su depoları, bu tesisleri işletecek su bakanlığı personeline lojmanlar inşa etmektedir. Afrika’nın genelinde olduğu gibi Gana’nın da en büyük sorunu temiz içme ve kullanma suyu olmamasıdır.  İnsanlar genel olarak evlerinin yakınında bir köşeye içme suyu kuyusu, diğer köşesine foseptik çukuru açıyorlar ki bu da yeraltında pis ...


TÜMÜ


YORUM (0)

1724 kere okundu

0:1495829642:1

İZCİLİK KAMPINA KATILIM YAPILDI


25 MAYIS 2017 PERŞEMBE0:05
innovaeditor/assets/izcilik 2017.jpgTokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde izcilik kampı yapıldı. Okul Müdürü Şaban Ceylan, müdür yardımcıları Ali Vanlıoğlu, Sinan Köksal, Fatih Emeksiz, Muhsin Yılmaz, Ülkü Taşer, Abdurrahman Uçar ve öğretmenler ve misafirler katılım yaptılar.


İzcilikte kamp ateşi yakıldı. Öğretmen ve öğrenciler birlikte şarkı söylediler. Kampçılık izcilerin şahsi kabiliyet ve buluşlarını arttırması, öğrencileri birbirine yaklaştırması ve kaynaştırması, kardeşlik duygularını artırması açısından düzenlendi. Öğretmenler yönetiminde değişik oyunlar oynandı. Kişilik gelişimlerine yönelik eğitimler düzenlendi.

 

İzcilik Kulübü öğretmeni Hüseyin Okumuş, Adem Bayram öğrencilerle birlikte kurdukları çadırlarda kaldılar. Birlikte yemek organizasyonları yaptılar. İş bölümü, birlikte iş yapma ve yardımlaşma olgularını uygulamalar ile gösterdiler.


Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Dernek Başkanı Müslim Kaçmaz öğrencileri ziyaret etti ve hayal ve hedef arasındaki farkındalık eğitimini öğrencilere aktardı.


Programa katılan öğrenciler çok güzel duygular içinde olduklarını ve harika zaman geçirdiklerini ifade ettiler.


TÜMÜ


YORUM (0)

888 kere okundu

0:1495660333:1

EUROPEAN YOUTH CAMP ETKİNLİKLERİ YERİNDE GÖRÜLDÜ


24 MAYIS 2017 ÇARŞAMBA22:17
innovaeditor/assets/ADRASAN EYC.jpgAntalya’dan 95 km ve Kemer’den 55 km uzaklıkta olan Adrasan (eski adı ile Çavuşköy) Kumluca ilçesine bağlıdır. Eşsiz kumsalı ve bakir doğasıyla görenleri kendisine aşık eden Adrasan 1996 yılında belde olmuştur. Üç yanı çam ormanlarıyla kaplı Adrasan koyu karadan ters rüzgarlar aldığından koyda dalga oluşmamaktadır. Bu yüzden rüzgar gücünün egemen olduğu antik çağlarda yelkenliler bu koya giremeyip medeniyet izlerini 10 km kadar mesafede bulunan Olympos’a taşımışlardır. Tüm yıl boyunca su ısısı yüksek ve su altı görüşü 30m yi bulan berraklıkta olduğu için Adrasan ve çevresi su sporlarını sevenler için harika alternatifler sunmaktadır.


Antalya’nın batısında yer alan Adrasan, bakir koyu ile yeşilin ve mavinin her türlü tonunu görebileceğiniz ender güzelliklerde doğal bir cennet. Adrasan’da yaşayacağınız tatili unutamayacaksınız. Burada dinlenecek, eğlenecek ve yeni dostluklar edineceksiniz. Deniz, Kum ve Güneş… Kışın karanlık ve kasvetli havalarında bu muhteşem üçlüyü nasıl da özler insan...


Antik çağın Likya topraklarında süren gezinizde Olympos’dan ...


TÜMÜ


YORUM (0)

1450 kere okundu

0:1495653559:1

3. ÖZGÜN ÖĞRETİM MATERYALLERİ GELİŞTİRME PROJESİ TOKATTA GERÇEKLEŞTİRİLDİ


23 MAYIS 2017 SALI23:28
innovaeditor/assets/3 ozgun tasarim.jpgTokat’ta düzenlenen 3. Ulusal Özgün Öğretim Materyal Geliştirme Yarışması’na 65 ilden 905 projenin katılım sağlarken 43 ilden 148 özgün proje finale kalmayı başardı.Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ulusal ölçekte yürütülen ve bu yıl üçüncüsünü gerçekleşen, Öğretmenler Arası " Özgün Öğretim Materyalleri Geliştirme Yarışması" sergi ve nihai değerlendirme süreci 15 Mayıs 2017 Pazartesi günü, Sulusokak'ta bulunan tarihi Deveciler Hanı'nda yapıldı.

 

Tokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Havacılık Kulübü projelerin sergilendiği ortamın havadan videosunu Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği tarafında yürütülen ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen İstikbal Göklerdedir projesi kapsamında alınan drone ile hava çekimi yapıldı ve etkinliği şenlendirdi.


Okulöncesi Eğitimde;

1. Tokat Niksar Kırkkızlar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi; Sayı-Renk-Harf Avı; Esra Şahin.

2. İstanbul Ümraniye Nenehatun Anaokulu; Zıp Zıp Çıkarma; Reyhan Kılıç Şimşek.

3. Tokat Artova 15 Temmuz Şehitler Anaokulu; Oyun ve Hikaye Perdem; Kübra Yıldız Şen.


...


TÜMÜ


YORUM (0)

1508 kere okundu

2:1495571485:1


[1] 2  [SONRAKİ]1-5 - 7