TEKMED
TOKAT EKONOMİK KALKINMA VE MESLEK EDİNDİRME DERNEĞİ

AYLIK ARŞİV: ŞUBAT 2016


KAYIT DIŞI İSTİHDAM VE SİGORTANIN ÖNEMİ KONULU ETKİNLİK


22 ŞUBAT 2016 PAZARTESİ21:01
innovaeditor/assets/admin/IMG_5967.JPGTokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği Üyesi Gülcan Akgül, Tokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Havacılık Kulübü öğrencilerine yönelik Kayıt dışı istihdam ve sosyal sigortanın önemi konulu seminer verdi.

 

Sayın Akgül "Sosyal Sigorta primleri, geleceğe yatırım yapmaktır.  Bu yaklaşımda, nüfusun, sivil işgücü arzının ve istihdamın zaman içinde gelişimi incelenerek kayıt dışı ekonominin büyüklüğü tahmin edilmeye çalışılmaktadır. Sivil işgücü arzının toplam nüfusa oranı ile istihdamın toplam nüfusa oranının zaman içinde benzer gelişme göstermesi beklenir. Sivil işgücünün toplam nüfusa oranı belirli seviyede kalırken, istihdamın toplam nüfusa oranının düşmesi, toplam istihdam içinde kayıt dışı ekonomideki istihdamın payının artmasını ifade eder ki bu da kayıt dışı ekonominin büyüklüğü hakkında bilgi verir. Bu yaklaşımın en önemli eksikliği, hesaplamanın yapıldığı dönemin sosyal gelişmelerini ve ikinci işte çalışanları dikkate almamasıdır. Sosyal gelişmelerden bir kısmı istihdamın toplam nüfusa oranını yükseltirken bir kısmı da sivil işgücünün toplam nüfusa oranını düşürerek sanki kayıt dışı ekonominin küçüldüğü izlenimi ...


TÜMÜ


YORUM (0)

2004 kere okundu

0:1456175129:1

SOSYAL GİRİŞİMCİLİKTE TOKAT VİZYONUNA KATKI


19 ŞUBAT 2016 CUMA20:31
innovaeditor/assets/admin/tokat vizyon.jpgSosyal Girişimcilikte Tokat Vizyonuna Katkı Projesi, Tokat Valiliği koordinatörlüğünde Tokat Belediyesi ve Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindire Derneği ortaklığında uygulanmakta, OKA tarafından desteklenmektedir. Dem Derneği kurucularından Ayşe Duygu İşeri, tarafından verilen eğitimler sonunda katılımcılara katılım belgesi töreni düzenlendi. Tokat Kent Konseyi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe Tokat Vali Yardımcısı Soner Karataşoğlu, Tokat Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Kelemci, Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz, OKA İl Koordinatörü Mehlika Dicle Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Dernek Başkanı Müslim Kaçmaz katılmıştır.
 
Tokat Kent Konseyi başkanı Abdullah Gürbüz, "OKA tarafından desteklenen, Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve TEKMED işbirliğinde düzenlenen proje Tokat vizyonuna katkı sağladığına inanıyorum.” Dedi
 
OKA İl Koordinatörü Mehlika Dicle, "Tokat’ın ilk teknik destek projesini burada birlikte uyguladık. Bu proje bir başlangıç olsun. Tokat’ın daha fazla teknik destekten faydalanacağını umuyorum ve teşekkür ediyorum.” Dedi.
 
Tokat Belediye Başkan Yar. Selahattin Kelemci; "Belediyecilik sadece kaldırım ve yol yapmak değildir. Diğer ...

TÜMÜ


YORUM (0)

2085 kere okundu

0:1455914241:1

TOKAT DERNEKLER MÜDÜRLÜĞÜNDEN TOPLANTI


17 ŞUBAT 2016 ÇARŞAMBA17:42
innovaeditor/assets/admin/dernekler mud oka.jpgTokat Dernekler Müdürlüğü, Tokat ilinde faaliyet gösteren dernekler için proje eğitim toplantısı düzenledi.

 

Tokat Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Tokat Vali Yardımcısı Soner Karataşoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlandı. Kalkınma Ajanslarına proje hazırlayan ve projesi kabul edilen derneklere her türlü destek sağlanacağını ifade etti. Tokat Dernekler İl Müdürü Durmuş Yıldız, Tokatlı dernekleri proje yapmaya teşvik edici kısa bir konuşma yaptı.

 

İçişleri Bakanlığına sunulan projelerin seçim kriterleri ve hazırlamaya yönelik eksiklikler hakkında bilgi verildi. Tokat Valilik Koordinasyon Biriminden İlhan Yayar, proje hazırlayabilmenin kritik noktalarını gösterici açıklamada bulunduktan sonra; katılımcıları proje koordinasyon ofisine davet etti. Hazırlamaya çalıştıkları projeler için her türlü destek sözü verdi.


OKA Temsilcisi Dilan Hanım, OKA tarafından açılan sivil toplum örgütlerine yönelik kapasite geliştirme projelerine başvuru hakkında bilgilendirme yaptı. Randevu sistemi ile soru cevap şeklinde proje hazırlamada ki sorunlara çözüm oluşturulacağını bildirdi.


Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği ...


TÜMÜ


YORUM (0)

2099 kere okundu

0:1455731078:1

MAKİNE EĞİTİMİ AVRUPADA ÇOK ÖNEMLİ


14 ŞUBAT 2016 PAZAR12:08
innovaeditor/assets/admin/ganz abraham meslek lisesi.jpgErasmus kapsamında hazırlanan  "Avrupa Ülkelerinde Sürdürülebilir Mesleki Eğitim Stajı" projesi kapsamında Koordinatör Okul, Çorum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Proje Ortağı Tokat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Makine Teknolojisi Alanı CNC dalı öğrencileri ise Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de staj eğitimlerine devam ediyorlar.


Budapeşte’de CNC makineleri üretimi yapan, CNC eğitimi veren ve CNC yazılımı geliştiren NCT firmasında hafta içinde işbaşı eğitimleri sürdürülüyor. Eğitimler CNC torna ve CNC freze olmak üzere iki alanda farklı eğitmenler tarafından verilmektedir. NCT imalat atölyesi katılımcı öğrenci ve öğretmenler tarafından gezildi. Macaristan ile ülkemiz arasında mesleki eğitim uygulamaları konusunda kıyaslamalar yapıldı. Özel bir imalat, tamirat, eğitim ve yazılım firması olan NCT 58 yaşında bir bahçıvanın da makine eğitimi aldığını gördük. Bey aydır eğitim alan İstwan bir bahçıvan ve çalıştığı iş ile geçimini sağlayamıyor. Makine imalatı ve CNC öğrendiğinde refah seviyesini yükseltecek. Meslek eğitiminin ve projenin Türk katılımcılar için ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz.


...
TÜMÜ


YORUM (0)

2109 kere okundu

0:1455452066:1


1-4 - 4