TEKMED
TOKAT EKONOMİK KALKINMA VE MESLEK EDİNDİRME DERNEĞİ

HİDROLİK ELEMANLARIN ÇALIŞMA PRENSİBİNİN EĞİTİM ORTAMINA YANSITILMASI


12 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA9:07
innovaeditor/assets/23.jpgTokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde TUBİTAK 4006 Fuarı açıldı. Fuarda öğrenciler yaptıkları proje çalışmalarını sergilediler. Makine Alan Öğretmeni Müslim Kaçmaz koordinatörlüğünde Mehmet Berkant Usta ve İsmail Eray Özkan Hidrolik Elemanların Çalışma Prensibinin Eğitim Ortamına Yansıtılması isimli projesini sergilediler ve ziyaretçilere sundular. 
 
Özet : Hidrolik sistemler sanayinin vazgeçilmezidir. Otomobillerde, iş makinelerinde, takım tezgâhlarında, fabrikaların üretim hatlarında hak ettiği yeri almıştır. Hidrolik sistemler büyük kuvvetlerin uygulanması istenen yerlerde kullanılabildiği gibi emniyetli olması istenen sistemlerde de kullanılır. Çevre kirliliğinin yaşandığı günümüz şartlarında güvenli ve ekonomik hidrolik devreli sistemlerin önemini daha da artırmaktadır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin üzerinde büyük bir titizlikle durdukları en önemli konudur. Eğitim sistemlerini iyi tasarlayan, iyi oluşturan ve bunu çağın değişen şartlarına göre yenileyebilen ülkeler dünya milletleri arasında önemli bir konuma ulaşmışlardır. Çünkü ülkelerin gelişmişlik ve saygınlık dereceleri eğitilmiş insan gücüyle çok yakında ilgilidir. Bu nedenle, gençlerimize çağdaş, bir eğitim ortamı sunmak, gençlerimizi hür ve bilimsel düşünce yapısına sahip kişilikli ve bilinçli olarak yetiştirmek en büyük hedefimiz olmalıdır. Bir hidrolik devre hazırlandı. Burada ki devre elemanları bulunmaktadır Mümkün olduğunca saydam sistemler kullanıldı. Bu sayede sistemin izlenmesi ve gözlenmesi sağlandı. Hidrolik sistem devre elemanları ve görevleri deney seti üzerinde oluşturuldu. Hidrolik gücün oluşumu gözlendi. Çek valf, yön kontrol valfi, basınç kontrol valfi sistem üzerinde çalışma pozisyonları oluşturuldu Sıvının hareketi ile mekanik hareket elde edimi sağlandı.
 
Amaç: Hidrolikle güç iletiminin temeli, bir güç kaynağından sağlanan mekanik gücün hidrolik güce dönüştürülerek kullanım noktasına iletilmesi ve burada hidrolik hareketlendiriciler tarafından tekrar mekanik güce dönüştürülerek kullanılmasıdır. Devrede bulunan hidrolik elemanların çalışma prensiplerinin gözlenmesi amaçlanmaktadır. Hidrolik sistemler bir yerden diğerine güç iletirler. Bir makineyi çalıştırmak için gerekli güç ve enerji genellikle bir elektrik motoru ya da içten yanmalı bir motor tarafından sağlanır. Fakat bu güç kaynakları güç çıkışlarını her zaman doğrudan kullanılabilir bir biçimde vermedikleri için hidrolik sistemler, bu elde edilen gücü gerekli olan yerde kullanılabilir güce dönüştürür. Hidrolik eğitim cihazı olmayan okullarda bu dersler etkili şekilde verilemez. Mutlaka dersler uygulamalar ile geliştirilmelidir. Makine ve teçhizatın etkin ve verimli olarak kullanılması için öğreticilerin eğitilmeleri ve endüstrinin ihtiyaçlarına uygun materyaller hazırlanmalıdır. Bu kapsamda projemiz amaçlarına göre saydam materyaller ağırlıklı olmak üzere hidrolik set hazırladı. 

Yöntem: Hidrolik elemanları tarafımızdan yapıldı. Deneyimsel öğrenme yöntemi uygulandı. 


YORUM (0)

330 kere okundu

0:1560331693:1YORUM YAZ

ADINIZ*

E-POSTA*

YORUM*

KODU GİRİNİZ*