TEKMED
TOKAT EKONOMİK KALKINMA VE MESLEK EDİNDİRME DERNEĞİ

HAVACILIĞIN ÖNEMİ ANLATILDI


28 KASIM 2018 ÇARŞAMBA14:49
innovaeditor/assets/IMG_20181119_153509.jpgTokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Havacılık Kulübü öğrencilerine Havacılığın önemi anlatıldı. 

Kulüp Öğretmeni Müslim Kaçmaz "Ülkemizde sivil havacılık çalışmaları, 1912 yılında bugünkü Atatürk Hava Limanının yakınındaki Sefaköy'de, tesis olarak iki hangar ve küçük bir meydan olarak başlamıştır. 1925 yılında kurulan ve daha sonraki yıllarda Türk Hava Kurumu adını alan Türk Tayyare Cemiyeti ile Türk Sivil Havacılığının temelleri atılmıştır. 80 yıla yakın bir geçmişi olan havacılık, insanların göklere hakim olma isteklerinden doğmuş ve günümüzde çok büyük boyutlara ulaşmış önemli bir çalışma alanıdır. Havacılığın gelişmesi insana pek çok faydalar sağlamıştır:
1- Ulaşımı çabuklaştırmıştır. Böylece insanların bir yerden başka bir yere kolayca gitmelerini sağlamıştır.
2- Can kurtarma işlerindeki faydaları: Deprem, su baskını gibi felaketlerde doktor, ilaç ve ilk yardım araçlarının gönderilmesiyle pek çok canların kurtulmasını sağlamıştır. Ağır hastalara kan yetiştirmede, tehlikeli bir yerde kapalı kalan kurtarılmasında uçaklardan yararlanılır.
3- Uçakların tarım işlerinde faydaları: Çiftçilerimizin ekili alanlarda kendini gösteren çeşitli hastalık ve zararlı böceklerle zirai mücadele çalışmaları yapılmaktadır.
4- Askeri faydalar: Hava gücü bakımından güçlü ülkeler savunma ve herhangi bir dış saldırı açısından güvencededir.
Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "İstikbal Göklerdedir" sözünü unutmayınız." Dedi.
 
 


YORUM (0)

373 kere okundu

0:1543416926:1YORUM YAZ

ADINIZ*

E-POSTA*

YORUM*

KODU GİRİNİZ*