TEKMED
TOKAT EKONOMİK KALKINMA VE MESLEK EDİNDİRME DERNEĞİ

AYLIK ARŞİV: AĞUSTOS 2019


İSPANYA KÜLTÜR GECESİ


30 AĞUSTOS 2019 CUMA23:13
innovaeditor/assets/CEUTA13.jpgAlmanya’da BBJ Consultag Şirketi koordinatörlüğünde, Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği Türkiye, Association for Intercultural Dialogue Derneği Romanya, Balkanska Agenciyaza Ustoychivo Razvitie Bulgaristan, Euromedi Engineering Sl İspanya ve Institouto Politismou Laogfias Athlitismou Kaineon Tehnologion Yunanistan kurumlarının ortaklığında hazırlanan ve Almanya Ulusal Ajansı tarafından desteklenen 2018-1-DE04-KA205-016158 Numaralı Sevgi İncitmez (Love Doesn't Hurt) projesi kapsamında İspanya’nın Ceuta kentinde eğitim programı uygulandı.

 

Ceuta Kentinde İspanyol ortak tarafından kültür gecesi organize edildi. Yerel halkın kültürü yiyecek içeceklerle, danslarla, müzikle yansıtıldı. Tüm katılımcılar doyasıya eğlendiler.


YORUM (0)

460 kere okundu

0:1567196076:1

MALAGA İZLENİMLERİ


30 AĞUSTOS 2019 CUMA22:39
innovaeditor/assets/malaga_1.jpgTokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği üyeleri Malaga şehrini ziyaret etti. Malaga gezilecek yerler konusunda Endülüs Özerk Bölgesi'nin popüler şehirlerinden. Castillo de Gibralfaro, Alcazaba de Malaga, Malaga Cathedral, Teatro Romano ve Calle Marques de Larios, Malaga'da gezilecek yerlerdir. İber Yarımadası’nın doğusundaki Malaga, Endülüs Özerk Topluluğu içerisinde yer alan bir liman kenti. Ünlü ressam Pablo Picasso’nun doğduğu şehir Endülüs etkisiyle kültürel, iklimi ve coğrafi konumu sayesinde doğal çeşitliliğe sahip olmuş. Yılın 300 gününü güneşli geçiren bir şehir. Dış kısmı Barok, iç kısmı ise Rönesans stilli Malaga Cathedral (Malaga Katedrali) Diego de Siloe’nin çizimleri esas alınarak, Alkazaba ve Gibralfaro kelelerinin yıkılan bölümlerinin üzerine inşa edilmiş. Yapımı 1528’de başlayıp, 1782’de biten katedral 2. kulesi bitirilmediği için yerel halk tarafından La Manquita (Tek Kollu Kadın) olarak adlandırılıyor. Katılımcılar Malaga şehrini gerçekten çok beğendiklerini söylediler.


YORUM (0)

290 kere okundu

0:1567194111:1

HİNDU TAPINAĞI VE YOGA


30 AĞUSTOS 2019 CUMA22:38
innovaeditor/assets/CEUTA7.jpgAlmanya’da BBJ Consultag Şirketi koordinatörlüğünde, Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği Türkiye, Association for Intercultural Dialogue Derneği Romanya, Balkanska Agenciyaza Ustoychivo Razvitie Bulgaristan, Euromedi Engineering Sl İspanya ve Institouto Politismou Laogfias Athlitismou Kaineon Tehnologion Yunanistan kurumlarının ortaklığında hazırlanan ve Almanya Ulusal Ajansı tarafından desteklenen 2018-1-DE04-KA205-016158 Numaralı Sevgi İncitmez (Love Doesn't Hurt) projesi kapsamında İspanya’nın Ceuta kentinde eğitim programı uygulandı.

 

Proje kapsamında bir hindu tapınağında yoga yapıldı ve hindu inanaçları konusunda bilgi alındı. Buna göre: Brahman – Evrenin yaratıcısı, Vişnu  Evreni dengede ve harmoni içinde tutuan tanrı. Vişnu duruma göre farklı şekillerde kendini gösterir. Rama, Krişna, Lakşimi, Sarasvati gibi bir sürü farklı avatarı vardır. Şiva Yıkım tanrısı. Evrenin arada bir Şiva tarafından yok edilip, yeniden Brahman tarafından yaratıldığına inanıyorlar. Döngüsellik Hinduizm’de çok önemli bir imge. Ganeşa Engelleri ortadan kaldıran, şans getiren, yolu açan tanrı. Fil suratı bir insan vücudu ile tasvir ediliyor. Bir ruhun olgunlaşana kadar (mokşaya ...


TÜMÜ


YORUM (0)

499 kere okundu

0:1567193946:1

CEBELİTARIK BOĞAZI


27 AĞUSTOS 2019 SALI0:33
innovaeditor/assets/a1_1.jpg Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Dernek üyeleri Cebelitarık boğazının atmosferini teneffüs etti. 


Cebelitarık, Akdeniz’i Atlas Okyanusuna bağlayan, toplam uzunluğu 60 km, genişliği 44 km ve derinliği ortalama 426 m olan ve siyasi olarak, önemi yüksek bir boğazdır. İsmini Tarık Bin Ziyad’dan almıştır. Boğaz Avrupa ve Afrika kıtalarını birbirlerinden ayırır. Siyasi olarak egemenliği üç ayrı ülkededir. Bu ülkeler, Fas, İngiltere ve İspanya’dır.


Eski tarihlerde "Calpe” adı ile anılan boğaz, daha sonra Arap ordu komutanı Tarık Bin Ziyad ile anılmıştır. "Cebel” Arapça, Dağ, Cebelitarık, "Tarık’ın Dağı” anlamına gelmektedir. Boğazın güvenliği için kuzey tarafına bir kale yaptırılmıştır. Kale ve boğaz 1462 yılında İspanyol egemenliği altına alınmış ve resmi olarak 1502 tarihinde İspanya’ya bağlanmıştır. 1704 tarihinde İngiltere ve Hollanda tarafından ele geçirilmiştir. 1713 tarihli Utrecth Anlaşması ile İspanyollar, kaleyi İngiliz kuvvetlerine teslim etmişlerdir.


TÜMÜ


YORUM (0)

578 kere okundu

0:1566855346:1

MADRİD İZLENİMLERİ


26 AĞUSTOS 2019 PAZARTESİ23:12
innovaeditor/assets/MADRD.jpgAlmanya’da BBJ Consultag Şirketi koordinatörlüğünde, Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği Türkiye, Association for Intercultural Dialogue Derneği Romanya, Balkanska Agenciyaza Ustoychivo Razvitie Bulgaristan, Euromedi Engineering Sl İspanya ve Institouto Politismou Laogfias Athlitismou Kaineon Tehnologion Yunanistan kurumlarının ortaklığında hazırlanan ve Almanya Ulusal Ajansı tarafından desteklenen 2018-1-DE04-KA205-016158 Numaralı Sevgi İncitmez (Love Doesn't Hurt) projesi kapsamında İspanya’nın Ceuta kentinde eğitim programı uygulandı. Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Dernek Başkanı Müslim Kaçmaz, Tokatt Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ali Vanlıoğlu ve Buket Çelik tarafından Madrid Şehri gezildi.

 

İspanya’nın başkenti Madrid, tarih sahnesine 12. yüzyılda Toledo’ya giden Müslümanlar sayesinde çıkmış bir şehir. Günümüzdeki görünümünü 19. yüzyılın ortalarında edinen Puerta del Sol kentin; kültürel, siyasi ve sosyal hayatının merkezi konumunda. Ayrıca çevresinde turistik anlamda çekiciliğe sahip yapı ve anıtların bulunması, kente gelen gezginlerin büyük bir kısmının meydanı Madrid gezilecek yerler listelerinin ilk sırasına koymalarına neden oluyor.

 

Taç ...


TÜMÜ


YORUM (0)

397 kere okundu

0:1566850652:1


[1] 2 3  [SONRAKİ]1-5 - 13