TEKMED
TOKAT EKONOMİK KALKINMA VE MESLEK EDİNDİRME DERNEĞİ

ROKET DENEMELERİ


2 OCAK 2019 ÇARŞAMBA21:44
innovaeditor/assets/IMG-20181228-WA0000.jpgTokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde Tokat İl Milli Eğitim Uzay ve Havacılık Takımı toplantı yaptı. Toplantı Tokat MTAL Makine Bölümünde gerçekleşti. Tokat İl Milli Eğitim Bilişimcisi Mürsel Taşçı, Tokat Bilsem Öğretmenleri Hakan Çolak ve Ali Çağlar ve Makine Teknolojisi Öğretmeni Müslim Kaçmaz oldu.


Atık malzemeler, okullardaki eğitim-öğretim ortamlarının zenginleştirilmesi konusunda eğitimcilere alternatifler sunuyor. Bunlardan birisi de su roketlerinin eğitimde kullanılması olarak karşımızda! Çöpe attığımız pet şişelerinden yapılan roketler, öğrencilerin çığlıkları ve meraklı bakışları eşliğinde gökyüzüne fırlıyor...


Elinizle duvara bir kuvvet uyguladığınızı düşünün. Mesela bir yumruk attınız. Doğal bir sonuç olarak eliniz acıyacaktır. Kuvveti arttırırsanız hissettiğiniz acı da doğru orantılı olarak artar. Peki, elinizin acımasından sorumlu olan şey nedir? Bunun yanıtı; etki-tepki olarak bilinen Newton’un üçüncü yasasıdır. Buna göre; duvara uyguladığınız kuvvetle aynı doğrultuda ve eşit büyüklükte fakat zıt yönlü bir kuvvet sizin elinize etki eder ve acıtır. Su roketlerinin çalışma prensibi de bu yasayla açıklanıyor.


Roket yakıtı olarak , şişe hacminin ⅓ veya ½ oranında su kullanılıyor. Su oranı roketin atış amacına göre değişkenlik gösteriyor. Şişe içindeki hava, pompa kullanılarak sıkıştırılıyor. Yeterli basınç oluşunca tetik çekiliyor. Roketin yükselmesini sağlayan Newton’un üçüncü yasası (etki-tepki) tam da burada devreye giriyor. Su, basıncın etkisiyle aşağıya doğru itilirken , roket de aynı büyüklükte ama zıt yönlü bir kuvvetle yukarı doğru itiliyor.


Ali Çağlar kendi tasarladığı ve ürettiği roket rampası ile atış denemesi yaptı.


YORUM (0)

229 kere okundu

0:1546465575:1YORUM YAZ

ADINIZ*

E-POSTA*

YORUM*

KODU GİRİNİZ*