TEKMED
TOKAT EKONOMİK KALKINMA VE MESLEK EDİNDİRME DERNEĞİ

SEVGİ İNCİTMEZ PROJESİ PAYDAŞ TOPLANTISI YAPILDI


5 ARALIK 2018 ÇARŞAMBA21:26
innovaeditor/assets/Ssi top1.jpgAlmanya’da BBJ Consultag Şirketi koordinatörlüğünde, Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği Türkiye, Association for Intercultural Dialogue Derneği Romanya, Balkanska Agenciyaza Ustoychivo Razvitie Bulgaristan, Euromedi Engineering Sl İspanya ve Institouto Politismou Laogfias Athlitismou Kaineon Tehnologion Yunanistan kurumlarının ortaklığında hazırlanan ve Almanya Ulusal Ajansı tarafından desteklenen 2018-1-DE04-KA205-016158 Numaralı Sevgi İncitmez (Love Doesn't Hurt) projesi Türkiye Paydaş Toplantısı yapıldı.

 

Program Tokat Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz, Tokat İl Milli Eğitim Mesleki Teknik Eğitim Şube Müdürü Efkan Karaerkek,  Tokat Valiliği İl Göç İdaresi Müdürü İdris Coşkun, Türk Eğitim Sen Tokat Şube Başkanı Hakan Akkaya, Eğitim Birsen Tokat Şube Temsilcisi Faruk Delen, Tokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ali Vanlıoğlu ve idarecileri, Tokat Halk Eğitim Müdürü Mustafa Erarslan, Tokat Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Abdulkadir Türk, Tokat Kadın Sanat ve Kültür Gurubu Başkanı Hacer Doğan, misafirler ve Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Dernek üyeleri katılımıyla gerçekleşti.

 

Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Dernek Başkanı Müslim Kaçmaz 2013 de kurulan derneğin yaptığı çalışmalar ve projeler hakkında bilgi verdi. "Sevgi İncitmez projesini sizinle paylaşıyoruz. Birlikte çok güzel işbirliği geliştirdik. En iyi çalışmaları yapalım. Fikirleriniz bizim için çok önemli. Birlik beraberlik içinde toplumumuz için faydalı işler yapalım.” Dedi.


Sevgi İncitmez Projesi Romanya Katılımcısı Gazi Erden eğitim süreci hakkında bilgi verdi. "Derneğimiz birçok projeyi başarılı şekilde uyguladı. 2017 yılında kurduğumuz Türkiye, Bulgaristan, Almanya, Yunanistan, Romanya ve İspanya temsilcilerinden oluşan konsorsiyum  "Sevgi İncitmez” projesi ile başarısını gösterdi. LOVE DOESNT HURT Yani SEVGİ İNCİTMEZ projesini  Almanya koordinatörlüğünde hayata geçirmiştir. Bu proje kapsamında ilk meeting yani durum değerlendirme ve planlama toplantısını Eylül 2018 tarihinde Almanya’nın Berlin şehrinde gerçekleştirmiş olup burada Derneğimizi temsilen Dernek başkanım Sayın Müslüm Kaçmaz ve Ahmet Polat bey temsil etmişlerdir. İlk Treynig   (yani eğitim ve eylem) toplantısı ise Romanya ev sahipliğinde 10-15 kasım 2018  tarihleri arasında  gerçekleşmiştir. Sevgi incitmez projesi  CİNSEL İSTİSMAR, KADINA ŞİDDET ve ÇOCUK İŞÇİLİĞİ  konularını içermektedir. 3 gün süren toplantılarımızda katılımcılar kendi ülkelerindeki mevcut durumu ve yaşanılanları dile getirdiler. Değişik ülke ve dini inançlardaki aktivistlerin görüşleri ve eylemleri bizlere aktarıldı. Bizler de kendi ülkemizdeki durumu, Devletimizin bu konudaki  yaklaşımını, alınan tedbirleri, Türk toplumunun gelenek ve göreneklerini ve de dinimizin bu konulara yaklaşımını en güzel şekilde ifade ettiğimizi düşünüyorum.  Bu birinci eğitimin amacı insanların konu ile ilgili düşüncelerini alarak ortak bir havuz oluşturmaktı. Bunun için her bir katılımcı bir gazeteci edasıyla sokak röportajları gerçekleştirdi ki bu röportajlar yapılmaya halen devam etmektedir. Bu röportajlardan ortak sorunlar ve çözüm önerileri tespit edilerek ileriki toplantılarda yapılacak çalışmalar yön verecektir.


Program Tokat Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz "Birlik beraberlik içerisinde hareket etme teklifi çok güzel. Kent Konseyi olarak TEKMED ile işbirliği ile gençlerimize proje hazırlama eğitimleri veriyoruz. Gençlerimizin yeteneklerini ve bilgilerini geliştiriyoruz. Tokat’ta bir derneğimizin Avrupa’da projeler üretmesi mutluluk verici. Türk yardımseverliğini Avrupa’da göstermeleri de ayrıca hoş bir davranış olmuştur.” Dedi.

 

Tokat İl Milli Eğitim Mesleki Teknik Eğitim Şube Müdürü Efkan Karaerkek "Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği yerinde durmuyor. Birçok çalışmalarında bulundum. Gençlerimizin eğitimlerine destek oluyor. Bizler derneğin faaliyetlerine destek olmaktan mutluyuz.” Dedi.


Tokat Valiliği İl Göç İdaresi Müdürü İdris Coşkun ""Kıymetli Arkadaşlar; Dünyada en fazla göçmeni barındıran ülkemizin en dinamik kuruluşlarından biri olan Göç İdaresinde görev yapmak, böylesine çetrefil bir alanda çalışıyor olmak; insanın vizyonunu, ufkunu ve azmini müspet manada geliştiriyor. Ancak buna rağmen yerel bir derneğin (Tekmed) Alman Ulusal Ajansı ile ortaklaşa bir projeye imza atmaları doğrusu beni çok etkiledi, hem de kıskandım. "Sevgi İncitmez” başlıklı projede kadına şiddet konusu işlenmiş. Çoğunluğu Ortadoğu ve yakın Asya’dan olmak üzere 27 ülkeden sığınmacıya ev sahipliği yapan Tokat’ımızda şiddet mağduru birçok hanım kardeşimiz yaşamakta. Bu hanımefendilerin gördüğü şiddeti dile dökmek bile nerdeyse imkansız. Tacizler, tecavüzler, gasplar, sürgünler, çocuk evlilikleri... Biz, birlikte bir çok projeye imza atabiliriz. Bunu gördüm burada. Kurumumuz adına 18 Aralık’ta benzer bir projeyi başlatmış olacağız. Uzun soluklu olacak bu projemiz için desteklerinize talibim. Ayrıca ilimizde mukim yabancılar arasında ilköğretim ve üniversite çağında binlerce talebemiz var. Ki bunlar sizin talebeleriniz. Eğitimli kesim ile savaş ve iç karışıklık yüzünden eğitim öğretim hakkından mahrum olan bu mustaz’af kitleye yüksek destekleriniz sayesinde ulaşabiliriz. Yeniden bir sinerji ile bu kesimin uğradığı mağduriyetleri minimize edebiliriz. Üstat Topçu der ki; "işimizi de iman mesabesinde görürsek hem kazanır hem de iki günümüz birbirine eşit olmaz. Tekrar değerli katkılarınızı talep eder, davetiniz için teşekkür ederim. "

 

Türk Eğitim Sendikası Tokat Şube Başkanı Hakan Akkaya "Türk Milleti geçmişten günümüze kadınına değer vermiştir. Toplumumuzda şiddet bilançomuz iyi değil. Kadınına HAN’ım demiştir. Başına taç etmiştir. Özümüze dönmeliyiz. Kadınlarımızı HAN yapmalıyız. Türk devletlerinde kadın ve erkek eşit haklara sahipti. Devlet yönetiminde, hakanların yanında hatun adı verilen eşleri de söz sahibiydi. Türk toplumunda ailenin, ailenin içinde de kadının yeri ve önemi büyüktür. Kadının toplumlarda yerine getirdiği görevleri itibariyle, sosyal sistemin işleyişine katkısı büyüktür. Bizde Sendika olarak Erasmus+ projelerine iştirak ettik. Hareketlilikte farklı uygulamalar gördük. Farklı kültürlerin tanınması açısından çok faydalı oldu.” Dedi.


Eğitim Birsen Tokat Şube Temsilcisi Faruk Delen "Müslim kardeşim yerinde durmayan çok çalışkan birisi olduğunu iyi biliyorum. Derneğin kurulduğu günden bu güne gelişine kadar sürecin içindeyim. İlimizde Avrupa Birliği projelerinde bu kadar başarılı bir kurumla gurur duyuyorum.” Dedi.

 

Halk Eğitim Müdürü Mustafa Erarslan "Sevgi İncitmez çok güzel bir isim. Bizde Halk Eğitim olarak Erasmus projeleri hazırlıyoruz. Faydalı olduğuna inanıyoruz. Kültürlerin birbirini tanıması, birlikte etkinlikler geliştirilmesi güzel olmaktadır.” Dedi


Tokat Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Abdulkadir Türk "Tokat Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde müdürlük yaptığım dönemde Müslim kardeşimle birlikte çalıştık. Proje kültürünün oluşmasını hep birlikte sağladık. Proje kültürünün temellerini attık. Bu gün Tokat il olarak projelerde başarılı bir yerde. Cahiliye döneminde bir insanın kız çocuğu olması utanç verici bir hadise idi. İslam kadının olması gereken haklarını verdi. Bizler dinimizin bize söylediklerini yapmamız kadının hak ettiği değeri bulması ile sonuçlanacaktır.” Dedi.


Tokat Kadın Sanat ve Kültür Gurubu Başkanı Hacer Doğan "Şiddet kadına, çocuğa, hayvana kısacası hiçbir şeye yakışmıyor. Güzel bir proje konusu! Dadınlar kainattaki en zarif varlıklardır. Kadına yappılan şiddet bir insanlık suçudur. Şiddetin her türlüsünü kınıyorum. Kadına şiddete hayır diyorum. Hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm canlılara yapılan şiddete hayır diyorum.” Dedi ve Nazım Hikmetin bir şiirini okudu.


Hoş geldin kadınım benim hoş geldin

yorulmuşsundur;

nasıl etsemde yıkasam ayacıklarını

ne gül suyum ne gümüş leğenim var,

susamışsındır;

buzlu şerbetim yok ki ikram edeyim

acıkmışsındır;

beyaz ketenli örtülü sofralar kuramam

memleket gibi yoksuldur odam.

 

Hoş geldin kadınım benim hoş geldin

ayağını basdın odama

kırk yıllık beton, çayır çimen şimdi

güldün,

güller açıldı penceremin demirlerinde

ağladın,

avuçlarıma döküldü inciler

gönlüm gibi zengin

hürriyet gibi aydınlık oldu odam...

 Hoş geldin kadınım benim hoş geldin.

 

Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Dernek Başkanı Sayın Kaçmaz katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti ve program fotoğraf çekimleriyle sona erdi.

.


YORUM (0)

259 kere okundu

0:1544045513:1YORUM YAZ

ADINIZ*

E-POSTA*

YORUM*

KODU GİRİNİZ*