TEKMED
TOKAT EKONOMİK KALKINMA VE MESLEK EDİNDİRME DERNEĞİ

ORYANTRİNG UYGULAMASI


5 KASIM 2018 PAZARTESİ19:18
innovaeditor/assets/ORYANTRING GUMENEK KURS1.jpgTokat MEM tarafından açılan Oryantring Kursu uygulaması Tokat’ın mesire alanı Gümenek’te yapıldı.


Bu sporun en önemli özelliği, hem zihinsel hem de bedensel becerileri geliştiren yönleri olması. Özellikle yön tayini ve doğada hayatta kalma üzerine kurgulanmış ve gelişmiş bir spor dalı. Harita ve pusula araçları kullanılarak yön tayini becerisiyle hedef bulmanın amaçlandığı bir doğa sporu. 1800’lü yıllarda İsveç’te ortaya çıktı. Oryantiring  İsveççe ‘’ orienteering ‘’ kelimesinden türemiş. Spor ülkemizde 1970’li yıllarda askeri ve 2000 yılında sivil kulüplere yayıldı. Oryantiring yapan sporcular uzaysal algılama, analitik zeka, özgüven gibi birçok beceri elde ediyor.


Alana yerleştirilen oryantiring hedefleri harita üzerinde gösterildi ve bu hedeflerin yerleştirildiği yerin özellikleri bilgi kartında belirtildi. Katılımcılar zamana karşı sırasıyla hedeflere harita ve pusula kullanarak Gümenek’te değişik yerlere konulan hedefler yarışmacılar tarafından tespit edildi. En kısa zamanda doğru hedeflere ulaşamayan katılımcılar elendi. Güzel bir deneyim oldu.


YORUM (0)

154 kere okundu

0:1541445597:1YORUM YAZ

ADINIZ*

E-POSTA*

YORUM*

KODU GİRİNİZ*