TEKMED
TOKAT EKONOMİK KALKINMA VE MESLEK EDİNDİRME DERNEĞİ

TOKATTA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ GELİYOR


16 NİSAN 2016 CUMARTESİ22:24
innovaeditor/assets/admin/evs.jpgTokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği; Avrupa Birliği Bakanlığı Gençlik Programları dahilinde Avrupa Gönüllü Hizmeti (EVS) 31/12/2020 yılına kadar 944014186 Numara ile akridite edildi.

 

Avrupa Gönüllü Hizmeti, istediğiniz bir AB ülkesinde sosyal içerikli bir projede 2-12 aylık süreler dahilinde yer almanızı sağlayan bir faaliyettir. Temel düzeyde dil eğitimini de (% 5) içeren Avrupa Gönüllü Hizmeti 17-30 yaş arasındaki tüm gençlerimize açıktır. Avrupa Gönüllü Hizmetinin (AGH) amacı, Avrupa Birliği'nin içinde ve dışında çeşitli şekillerdeki gönüllü faaliyetlere gençlerin katılımını desteklemektir. Bu Eylem kapsamında gençler, bireysel olarak ya da gruplar halinde kâr amacı gütmeyen, ücretsiz faaliyetlerde yer alırlar. Katılımcı gençler 1 yıla kadar Avrupa'da diledikleri bir ülkede gönüllü faaliyetlerde yer alarak yabancı dillerini geliştirebilmekte, yepyeni bir dil öğrenebilmekte kültürlerarası iletişim becerilerini artırabilmekte, hiç tanımadığı yeni bir ortamda çalışabilme ve iletişim kurabilme stratejilerini öğrenebilmekte ve bu sayede ülkeye döndüklerinde kazandıkları özgüvenle iş piyasasında seçeneklerini çeşitlendirebilir; üstelik bütün bunlara hiç bir ücret ödemeden ulaşmaları mümkündür. Gönüllülerin yeme, içme, konaklama, vize, sigorta vs. masrafları Merkezimiz tarafından karşılanmaktadır. Hatta aylık belli bir miktar cep harçlığı da veriliyor.


28 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke, üye olmayan 6 program ülkesi (4 EFTA ülkesi ve Türkiye ile birlikte aday ülke konumundaki Makedonya) , 22 AB‟ye komşu ortak ülke ile program kılavuzunda yer alan diğer ülkelerden herhangi birine gidebilir.  Avrupa Gönüllü Hizmeti ücretsiz bir programdır. Başvuran gençlerden hiçbir ücret alınmaz. Gencin yol, konaklama, yemek masrafları ve dil eğitimi Ulusal Ajanslar tarafından karşılandığı gibi kendisine belli bir miktar da cep harçlığı verilir.


Avrupa Gönüllü Hizmetine giden bütün gençler Avrupa Komisyonu tarafından sigortalanır. Bu çok kapsamlı bir sigortadır; herhangi bir rahatsızlığınız esnasında masraflarınız bu sigorta kapsamında karşılanır. Avrupa Gönüllü Hizmeti projesi kabul edilen gençlere yine gönderen kuruluşlarının Ulusal Ajans‟tan talep etmesi halinde vize almalarını kolaylaştıracak resmi bir yazı vermektedir.


Öncelikle farklı bir kültürü ve dillerini öğrenme fırsatı elde edilebilecektir. Yabancı bir ortamda ailelerden ve arkadaşlardan uzakta uzunca bir süre (12 ay‟a kadar) bulunmak katılımcılar için ciddi bir tecrübe olacaktır. Farklı bir kültürü tanırken aynı zamanda kendi kültümüzü de tanıtma şansını da yakalayabileceğiz. Ayrıca gönüllü hizmet sonrasında yaygın eğitim sürecinizi belgeleyen, kişisel öğrenme süreci detaylandırılacak ve Youthpass adında ulusal ve uluslararası geçerliliği olan bir sertifika alabileceklerdir.


Katılımcıların AGH esnasında haftada 2 gün boş günü olacak. Ayrıca her ay için artı 2 gün daha tatil hakkı var. AGH esnasında standart bir konaklama şekli yoktur. Bir ailenin yanında kalabileceğiniz gibi, yurtta ya da o kuruluştaki diğer gönüllülerle bir evde de kalabilirsiniz. Konaklama şekli ev sahibi kuruluşlara göre değişmektedir.


Konu ile ilgili olarak Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Dernek Başkanı Müslim Kaçmaz "Tokat ilinde AGH akriditasyonu alan ilk dernek olmaktan ve gençlerimize bu alanda da hizmet vermekten dolayı gururluyuz. Program kapsamında Her yıl 90 gencimizi Avrupa’da bir ülkede 2 aydan 1 yıla kadar yaşam tecrübesi kazandırmak için gönderici kontenjanına sahip olduk. Bu kapsamda dernek bünyesinde veri tabanı oluşturulacaktır. Avrupa’ya gidecek gençlerin seçimi veri tabanından seçilecek katılımcılar ile yapılacak mülakattan sonra komisyon tarafından belirlenecektir. Katılımcı gençlerimizin gidilecek ülkede herhangi bir sorun yaşamamaları için dernek bünyesinde eğitimler verilecek ve katılımcılar hazırlanacaktır. Bu ilk memleketimize hayırlı uğurlu olsun!” Dedi.


YORUM (0)

1728 kere okundu

5:1460845830:1YORUM YAZ

ADINIZ*

E-POSTA*

YORUM*

KODU GİRİNİZ*