TEKMED
TOKAT EKONOMİK KALKINMA VE MESLEK EDİNDİRME DERNEĞİ

STKLAR VE TOKAT BELEDİYESİ İSTİŞARE TOPLANTISI


13 OCAK 2016 ÇARŞAMBA18:35
innovaeditor/assets/admin/SIVRITEKKE.jpgBelediye Başkanı Eyüp Eroğlu Tokatlı sivil toplum örgütleri yöneticileri ile Sümbül Baba Zaviyesinde bir araya geldi. Sümbül Baba Zaviyesi; Muinüddin Pervane’nin kızı Safiyeddin’in bağışladığı bir köle olan Hacı Sümbül tarafından 1292 yılında yaptırılmıştır. Bunu belirten Selçuklu sülüsü ile yazılı kitabesinde Sultan II. Mesut zamanında yapılan bu dergâhın mescit ve türbe bölümlerinin olduğu da belirtilmiştir. Evliya Çelebi, Sümbül Baba’nın Hacı Bayram-ı Veli’nin öğrencisi ve Hacı Bektaş-ı Veli’nin de halifesi olduğunu yazmıştır. Kesme ve moloz taştan yapılan bu dergâh Selçuklu mimarisinde çok az görülen simetrik olmayan bir yapı örneğidir. Giriş kapısı son derece gösterişlidir. Mavi renkli mermerlerden yapılmış, stalaktitli bir bordür portalin çevresini kuşatmaktadır. Bu bordür içerisinde kenger yaprakları ve çeşitli rölyefler dikkati çekmektedir. Bu kapıdan biri kubbeli ders verilen mekân olmak üzere iki bölüme girilmektedir. Ayrıca dergâh içerisinde üzeri kubbeli Sümbül Baba’nın türbesi bulunmaktadır. Tokatlının Tokat’ı tanımadığını ifade eden Sayın Eroğlu, tanımadığını tanıtamazsın sözüyle açılış konuşmasına başladı.
 
Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu daha önce ilimizdeki Oda Yönetimleri ve Temsilcileriyle bir araya gelindiğini şimdi ise Derneklerle buluşulduğunu belirtti. Başkan Eroğlu, "Meydan projesinde resmi prosedürünün sonlarına geldik, inşallah projemiz önümüzdeki aylarda anıtlar kurulundan da geçerse yapımına başlayacağız. İnsanlarımızın yıllarca beklediği meydana bir çeki düzen vereceğiz. Niksar yoluna trafik yükünün hafifletilmesi için alt geçit projesi çalışması yapıyoruz. Alan oldukça dar lakin uygun bir proje üzerinde çalışıyoruz. Kent Park en önemli isteğimiz. DSİ’nin yarı arazisi bize veriliyor, biz tamamını talep ediyoruz. Girişimlerimiz bu yönde ama tam sonuç alamadık. Projeye bu haliyle başlamak istemiyoruz. Bu konuyu da kamuoyunun talepleri doğrultusunda değerlendireceğiz. Yeşilırmak kenarında belediyeye ait nikah salonu dahil köprünün diğer tarafında ki lokantayı da yıktık. Kanal Tokat projesi ile şehrimize prestij katmak istiyoruz. Aklımıza gelmeyen hususlarda sizden fikirler bizlere geliyor. Yine arazide sokak da caddede insanlar ne düşünüyor ya da herhangi bir çalışmayla ilgili ne gibi eleştiriler var? Belki bunları bir vesileyle görmüş oluyoruz. Diğer taraftan da kendi yaptığımız çalışmalarda bu vesile ile anlatmaya fırsat buluyoruz. Bu toplantımızın amacı doğruyu bulmak ve o doğru etrafından gereken ne ise onu yapmak.” dedi.  
 
Sayın Eroğlu; konuşmasından sonra STK Temsilcilerinden gelen fikir, görüş ve düşüncelerini dinledi. Dernek temsilcileri görüşlerini ve tavsiyelerini Sayın Eroğlu’na iletti.
 
Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Dernek Başkanı Müslim Kaçmaz; "Tokat arzu etmediğimiz bir seviyede. İlerlemenin iki yolu vardır. En yüksekte olup yeniliği ortaya koymaktır. Japonya gibi! Ya da yenilikleri takip ve taklit etmektir. Çin gibi! Biz ilimizin talihini değiştirmek için önce veri toplamak ve kendimizi tanımak zorundayız. Tarım, turizm veya tarıma dayalı sanayide hangi konumda olduğumuzun verilerini çıkartmak ve buna göre stratejik planlar ortaya çıkartmalıyız. Acil eylem planı hazırlanmalı! Orta vadeli ve uzun vadeli stratejiler geliştirilmelidir. Tokat’ta Tokatlı olmak dezavantajdır. İşyerinin merkezi Tokat’ta olan bir firma; iş görüşmeleri yapıldığında; kapsamlı bir işletmede olsa yeterli ilgiyi görememektedir.” Sözleriyle düşüncelerini ifade etti.
 
Toplantının mart ayında üç STK nın sunum hazırlaması ve tekrar bir araya gelme dileği ile sonlandırıldı


YORUM (0)

1882 kere okundu

5:1452710383:1YORUM YAZ

ADINIZ*

E-POSTA*

YORUM*

KODU GİRİNİZ*