TEKMED
TOKAT EKONOMİK KALKINMA VE MESLEK EDİNDİRME DERNEĞİ

KENDİNİ YENİLEYEN KARTAL TOKAT


12 OCAK 2015 PAZARTESİ22:38
innovaeditor/assets/admin/girisim1.JPGTokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği Uygulamalı Girişimcilik Belge Töreni ve Dernek Projeleri Bilgilendirme Toplantısı yapıldı. Toplantıya Tokat İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdullah Taştan, Tokat Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Abdulkadir Türk, Tokat İŞKUR Müdür Yardımcısı Bekir Fındık, Tokat KOSGEB Hizmetleri Temsilcisi Uzman Tarık Fidan, Tokat Bilim Sanayi İl Müdürlüğü Ahmet Uğurlu, Tokat Aile Politikalar İl Müdürlüğünden İbrahim Kalkan, TESKAD Dernek Başkanı Burhan Besler, Özgür Yaşam İşletme Temsilcisi Semra Öztürk, Tokat Eğitim Birsen Sendika Temsilcisi Faruk Delen, Ev sahibi olarak Tokat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Şaban Ceylan, okul öğretmenleri, öğrencileri ve yeni girişimciler katıldı.

Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Dernek Başkanı Müslim Kaçmaz konuşma yaptı: Sağlıklı, güçlenmekte olan, istikrarlı bir toplumda girişimcilerin oynayabilecekleri ve oynamaları zorunlu rolleri vardır. Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği olarak; nerede yaşarsak yaşayalım, kim olursak olalım, her birimizin girişimcilik ilkelerinin ve faydalarının insanlara ulaşmasına yardımcı olabileceğimiz düşüncesiyle başlattığımız başarılı bir eğitim sonunda burada uygulamalı girişimcilik kurs belgelerini takdim edeceğiz. Girişimcilik, sadece engelleri aşmaya çalışmak değil fırsatları da görebilmektir. Dünyayı olduğu şekliyle değil, olması gerektiği şekliyle görmektir. Kaynakları iyi kullanmak ve potansiyelleri değerlendirmektir. Girişimci, yeni bir ürünü, bir süreci, bir hizmeti kafasında oluşturacak hayal gücüne ve bu fikri hayata geçirecek yeteneğe ve en önemlisi sabra sahip kişidir. Çevremizde bir çok girişimcilik örnekleri her alanda karşımıza çıkmaktadır. Bazıları ayakları yere basan başarılarla dolu işletmeler oluşturmuş; bazılarıda yok olup gitmiştir. İşe yeni başlayan bir insanın, daha önce o yollardan geçmiş birinin tecrübelerinden istifade etmesini özellikle öneriyoruz. Girişimcilik istihdam yaratır, hizmet götürür, yeni sanayilerin kurulmasına destek olur, çalışan insanların ve onların çevresindekilerin hayat standartlarını yükseltir. İlimizin gelişmesi açısından bilinçli girişimcilere her zamandan çok ihtiyacımız var. Umut vaadeden fikirleri desteklemek ve yeni fikirleri işler haline getirmek gerekiyor. İlimizde yapılacak çok iş var. Bunu biliyoruz. Yeni girişimcilerimizin engelleri aşacağına ve toplumumuza fayda sağlayacağı inancındayız. İnsanlar balık mı verelim yemesi için; yoksa balık tutmayı mı öğretelim? Bizim öğrenmemiz ve öğretmemiz gereken en önemli konu işbirliğine açık, ekip çalışmasına elverişli, yardımlaşmayı seven, yeteneklerini ve potansiyelini ortaya koyacak girişimler ve girişimcilerdir. Bu faaliyeti gerçekleştirdiğimiz Milli Eğitim Müdürlüğüne, Tokat KOSGEB Hizmetleri Müdürlüğüne ve Tokat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi idaresine Etkinlikleri halkımıza uyuran basınımıza güzel işbirliğinden dolayı teşekkür ederim. yeni başlayan, gayretli girişimcilerin başarılı olmasını temenni ediyorum.

Unutmayınız: İŞİ KÖŞE DEĞİL KÖSE YAPAR.

Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği 2013 Kasım ayında kuruldu. Kurumsallaşma çalışmalarını Nisan ayına kadar tamamlamaya çalıştı. İlimizin tanıtımına yönelik etkinlikler yaparken, ilimiz turizm ve tanıtım konusundaki çalışmalara da destek verdi. Tokat ve yöresinde her türlü meslek edindirme ve mesleki konularda eğitim vermek, ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesine ve rekabet koşullarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalarını teşvik etmek, ilimiz kurumları arasında birliktelik ve işbirliği ruhunu geliştirmek, mesleki çalışmaları destekleyecek sosyal ve kültürel çalışmalar içerisinde bulunma ve bunları destekleyecek faaliyetler amaçlar.
 
Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği olarak; Mesleki ve teknik eğitim öğrencilerinin iş sektöre girmeleri ve öğrencilerin öz güvenleri geliştirilmek, Mesleki eğitim, öğretimin kalitesinin artırılması, öğrencilerin becerilerinin geliştirilmesi ve istihdam kolaylığının sağlanması amacıyla Derneğimiz koordinatörlüğünde Tokat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Yerköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliğinde MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM ÖĞRENCİLERİNE AVRUPADA İŞLETME DENEYİMİ KAZANDIRILMASI projesi hazırlandı ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edildi. Proje ile Tokat ve Yozgat'tan 2 öğretmen ve 20 öğrenci Almanya ve Hollanda'da 14 gün eğitim alacaktır.
 
MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMİN DESTEKLENMESİ DERNEĞİMİZİN AMAÇLARINDAN EN ÖNEMLİSİDİR
 
Tokat komşumuz Yozgat ile birlikte uygulanacak proje komşuluk işbirliğini geliştirecektir.
 
İLİMİZ İLE KOMŞU İLLERİN İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ.
 
Derneğimiz Gençlik ve Spor Bakanlığına sunduğu İSTİKBAL GÖKLERDEDİR projesi ile gençlerimize yönelik sosyal havacılık faaliyetlerini destekleyecektir. RC Model uçak ve helikopterler ile gençlerimizi doğayı sevecek çalışmaların içinde görmek istiyoruz. elde edeceğimiz kazanımlarımızla ilimizde sürdürülebilir çalışmalar planladık. Projemiz 1 şubat tarihinde başlayacaktır. Ülkemizde havacılık alanında başarılı illerde bulunan tesisler ve müzeler katılımcılarımız tarafından gezilecek ve ilimiz sosyal çalışmaları desteklenecektir.
 
Bakara Suresinde "Onların biri kız ile müjdelendiği zaman pek öfkeli olarak yüzü simsiyah kesilir. Kendisine verilen müjdenin sevimsizliğinden dolayı kavminden gizlenmek ister. Onu hakarete katlanarak yanında mı tutacak, yoksa toprağamı gömecek? (Bunu düşünür durur.) Bak ne kötü hüküm veriyorlar." İslâm öncesi Arapların durumunu Kurandan alınan ayetler özetlemektedir. Sasani ve Roma topraklarında da kadınların durumu çok farklı değildi. İslam kadına hak ettiği yeri verdi. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk kadına hak ettiklerini verdi. Bende kadınlarımıza imkân verildiğinde çok başarılı olacaklarına inanıyorum. Bu amaçla kadınlara yönelik bir girişimcilik kıvılcımı çıkartmak düşüncesindeyiz. Türkler Anadoluda ilk camiyi Tokat'ta inşa ettiler. Kadınlarımız ilimizde nice başarılar inşaa edecektir.
 
 Bizim bir harekatımızda 1074 TOKAT KADIN GİRİŞİMCİ HAREKATI olacaktır.
 
Derneğimiz Sabancı Vakfı için ilimiz dezavantajlı guruplarına yönelik Tokat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müürlüğü ve Özgür Yaşam Okulumuz  işbirliğinde proje hazırlıkları devam etmektedir. Engelli insanlarımız bizim için herşeyi hak ediyorlar ve derneğimiz bütün imkanlarıyla engellilerimizin yanında olacaktır. İlimizin turizm ve kültürünü geliştirmek amacındayız.
 
İlimizde üniversite, sokak, cadde, lise, ortaokul, mahalle veya spor takımları GAZİ OSMAN PAŞA yada PLEVNEDİR. Tokatta yaşayan plevne vardır. Derneğimiz ilimiz kültürel değerlerini önemsemektedir. OKA ya bu çalışmaları sürdürmek amacıyla bir proje sunmuştur.
 
Kartallar kuşlar içinde uzun süre yaşayanıdır. Yaşları 40’a geldiğinde gagası uzar, pençeleri sertleşir, tüyleri kalınlaşır. Av yapamaz duruma gelirler. Kartalın önünde iki seçenek vardır. Ölümü seçmek ya da yeniden doğmak… Yeniden doğmak için bir kayalığa gider. Kartal kaya parçalarına gagasını vurarak düşürür ve bekler. Düşen eski gaganın yerine bir süre sonra yenisi gelir. Yeni gagaları ile pençelerini söker ve bekler. Yeni pençeleri çıkınca kalınlaşan tüylerini pençeleri ile yolar ve bekler. Yerine gelen yeni tüyler uçuşa elverişlidir. Uzun bir hayat için yeniden doğuş gerçekleşmiştir. Tokat'ta bir yenilenme sürecindeki kartal gibi değişim gerçekleştirecektir. Derneğimizin logosunda yeşil ve mor renkler vardır. Yeşil Tokatın güzelliğini ve potansiyelini temsil ederken mor renk hayallerimizi temsil etmektedir. Derneğimizin amacı güzelliklerimizle hayallerimizi birleştirmek olacaktır.
 
Tokat İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdullah Taştan "Tokat ülkemizde proje kültürünü benimsemiş bir ildir. Bu sene Türkiye birincisiyiz diyebiliriz. 17 proje Türkiye Ulusal Ajansından hibe almaya hak kazandı. Bu çalışmalar ilimize 1 500 000 Avrodan fazla katkısı oldu. Avrupa'da insanların özgeçmişlerinde üye oldukları sivil toplum kuruluşları önemsenmektedir. İleriki yıllarda ülkemizde de böyle olacaktır. Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği başarılı çalışmalar yürütmektedir. Aynı zamanda bir STK temsilcisi olarak çalışmalarınızı tebrik ediyorum" dedi.
 
Tokat Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Abdulkadir Türk "Müslim Bey ve arkadaşlarını canı gönülden tebrik ediyorum. Konuşmaları dikkatlice dinledim. Her cümlesi bir mesaj vermekte. Özellikle dünyayı olduğu şekliyle değil; olması gerektiği şekliyle görmek gerekir sözünü hayatımıza uygulamalıyız. Tokat Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde kalite yönetimi konusunda ödül aldık. Bunu Duran Donat Bey sürdürdü. Bayrak bu günde Şaban Ceylan Beyin elinde ve daha ilerilere taşıyacaktır. Mesleki Eğitim Merkezinde KOSGEB Eğitimleri düzenledik. Öneminin bilincinde olarak; girişimcilik potansiyelinin önünü açmak ve insanlarımızı iş hayatına sokmalıyız." Dedi.
 
Tokat İŞKUR Müdür Yardımcısı Bekir Fındık "İŞKUR olarak mesleki eğitimin içindeyiz. Ülkemizde sürdürülebilir ekonomik ve sosyal gelişme sağlanabilmesi için müteşebbislerin çok önemi vardır. Kaynakların etkin ve verimli kulanılması girişimcilik eğitimiyle yakından ilgilidir. Uygulamalı girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlayan arkadaşlarım, önce işyerinizi açınız, sonra yanınızda eleman çalıştırarak istihdama katkı sağlayınız. İŞKUR olarak çok güzel desteklerimiz mevcut. Gelin birlikte işsizliğin önüne geçelim."Dedi
 
Tokat KOSGEB Hizmetleri Temsilcisi Uzman Tarık Fidan "KOSGEB 30 000 Tl hibe ve 70 000 Tl 2 yıl geri ödemesiz ve sonraki 2 yıl içinde faizsiz geri ödemeli olarak yeni girişimcileri desteklemekteyiz. Değerli girişimci arkadaşlar elinizdeki belgeleri herhangi bir yerde süs olarak tutmayınız. İşyeri açın ve istihdama katkı sağlayın ve arge projeleri ile birimimizi ziyarete gelin. Özellikle sizden arge projeleri bekliyoruz. Herzaman sizin yanınızdayız. Kadın girişimcilerimize ise daha fazla destek olmaktayız. Bir işletmeyi baba kurar. Oğlu geliştirir. Torunu ise sanatsal faaliyetleri takip eder. Çünkü şirket kurumsallaşmıştır. Kurumsallaşmaya önem veriniz." dedi.
 
Tokat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Şaban Ceylan "KOSGEB yaklaşık 30 yıllık bir geçmişi var. Özellikle 2004 ten sonra devlet ile millet arasındaki bağı kuvvetlendiren bir kuruma dönüştü. Halk ile birlikte büyüdü. Birçok proje desteklendi. İstihdamın artırılmasında meslek liselerinin önemli bir görevi var. Bilinçli şekilde hareket edeceğiz. Bu eğitimler okulumuzda devam edecektir. Burada un var, şeker var, yağ var. Üzerimize düşen görev insanlarımıza nasıl helva yapılacağını göstermektir." Dedi.
 
KOSGEB eğitmeni Ali Kaya verilen eğitimin hedefini bulduğunu ve yeni girişimcilere iş hayatında başarılı olmaları dileğini sundu. Mütakiben 28 yeni girişimciye belgeler törenle takdim edildi.


YORUM (0)

1428 kere okundu

4:1421102747:1YORUM YAZ

ADINIZ*

E-POSTA*

YORUM*

KODU GİRİNİZ*