TEKMED
TOKAT EKONOMİK KALKINMA VE MESLEK EDİNDİRME DERNEĞİ

AYLIK ARŞİV: EKİM 2018


MODEL ROKET DENEMELERİ BAŞLADI


31 EKİM 2018 ÇARŞAMBA18:55
innovaeditor/assets/roket01b.jpgTokat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Havacılık Kulübü ilk model roket imalatını gerçekleştirdi.
 
Havacılık Kulübü Rehber Öğretmeni Müslim Kaçmaz konu hakkında; "Model roketler kâğıt, ahşap, plastik ve diğer hafif malzemelerden yapılır. Bilim insanı ve mühendis olacak çocuklar için önemli bir ilham kaynağı olması sebebiyle bu hobiye itibar edilmiştir. On üçüncü yüzyılın başlarında Çinliler, eskiden sadece eğlence için kullanılan kara barutla çalışan cisimleri savaş silahları haline döndürdü. ‘Ateş okları’ adı verilen Çinliler'in bu ilkel roketleri sapan şeklindeki bir çeşit fırlatma rampasından ateşlendi. Kara barut dolu kapalı bir borunun bir ucunda yanma sonucunda ortaya çıkan sıcak gazların çıkması için bir delik vardı. Ayrıca bu roketlerde denge unsuru ve güdüm sistemi görevini gören uzun bir sopa bulunuyordu. Müteakip yıllarda roketler sürekli gelişti. Günümüzde savunmanın en önemli unsuru haline geldi. Bağımsız bir devletin olmazsa olmazı durumunda. Türk gençleri de bu konuda bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. İlk roketimiz kimyasal tepkimelidir. Yakıt olarak sirke, karbonat karışımıyla ...

TÜMÜ


YORUM (0)

687 kere okundu

0:1541013432:1

TEKNOFESTTE İSTANBUL İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ LEVENT YAZICI İLE SOHBET ETTİK


7 EKİM 2018 PAZAR7:27
innovaeditor/assets/6yazici6.jpgİstanbul’da yapılan TEKNOFEST Festivaline katılan öğretmenlerimiz İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ile festivalde buluştu.

 


YORUM (0)

667 kere okundu

0:1538897390:1


1-2 - 2