TEKMED
TOKAT EKONOMİK KALKINMA VE MESLEK EDİNDİRME DERNEĞİ

AYLIK ARŞİV: MAYIS 2016


MESLEKİ EĞİTİM ALAN ÖĞRENCİLERİN ESTAŞ ZİYARETİ


22 MAYIS 2016 PAZAR9:26
innovaeditor/assets/admin/estas sivas.jpgTokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Makine Teknolojisi Alanı 22 Öğrenci ve 5 Öğretmenle Sivas’a teknik ve kültürel gezi yaptı. Gezi Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Dernek Üyeleri ve Meslek Lisesi Öğretmenleri Bahadır Süha Candemir, Yusuf Yiğit, Gazi Erden, Selahattin Esin ve Müslim Kaçmaz tarafından organize edildi.


Yolculuk hazırlıkları tamamlandığında Okul Müdürü Şaban Ceylan; "Ziyaret edeceğiniz Estaş çok küçük bir işletmeydi. Disiplinli ve planlı büyüme ile günümüzde yurtdışına ihracat yapacak düzeye geldi.” Sözleriyle ekibi uğurladı.


Estaş 1973 yılında üretime başlar. Kıbrıs Barış Harekatı olunca işletmenin kurucusu A. Halis Vermezoğlu tarafından imal edilen krank mili yapma makinesini imalatını öğrenirken milli duygular coştu. Türkiye’nin ilk ve en büyük kam mili üretim tesisi; ilk yıllarda yedek parça piyasası için üretim yaparken, bugün yurt içi ve yurt dışında 16 otomotiv araç üreticisi motorlarında ESTAŞ kam millerini üretmektedir.


Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Gazi ...


TÜMÜ


YORUM (0)

1830 kere okundu

0:1463909613:1

TOKAT MESLEKİ TEKNİK ANADOLU LİSESİNDE HAVA ŞEHİTLERİ ANILDI


18 MAYIS 2016 ÇARŞAMBA18:04
innovaeditor/assets/admin/hava sehit.jpgTokat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Havacılık Kulübü tarafından "15 Mayıs Hava Şehitlerin Anma” etkinliği düzenlendi. Okul Toplantı Salonunda gerçekleştirilen programa Tokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Nuri Çabuk, okul öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.

 

Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Dernek Başkanı ve Tokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Havacılık Kulübü Rehber Öğretmeni Müslim Kaçmaz "Osmanlı İmparatorluğu havacılık alanında yaşanan gelişmeleri yakından takip etmiş ve gelişmiş ülkelerin pek çoğundan önce havacılığı ordu teşkilatına almıştır. Türk ordusundan bir heyetin durduğu hususlardan bazıları; Uçakların gelecekteki gelişmesinin nereye varacağını şimdiden kestirmek mümkün değildir. Yakın zamanda insanların emniyetle havada dolaşabilecekleri katidir. Yeni buluşun yakın zamanda askerî amaçla kullanılabileceği uzak değildir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun da bu yeni gelişmelerden uzak durmaması ve ordunun yakın zamanda istifadesini sağlamak hükümetin bir görevidir. Kararından tam 2 sene sonra Tarihte ilk uçak saldırısı 1911 yılında Trablusgarb'ta İtalyanlar tarafından Türklere karşı yapıldı. Bu savaşta uçaklardan biri, askerlerimizin ateş ...


TÜMÜ


YORUM (0)

1590 kere okundu

0:1463594849:1

USE İN ONİONHİLFSWERK İZLENİMLERİ


3 MAYIS 2016 SALI12:55
innovaeditor/assets/admin/2.jpgBerlin'de Ose İn Onionhilfswerk proje kapsamında etkinlikler yerinde görüldü.


Tokat Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığının Koordinatörü olduğu Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği ve Tokat Yavuz Sultan Selim Özel Okulu ortaklığında 2015 yılı Erasmus+ Avrupa Birliği projesi 2015-1-TR01-KA104-020614 numaralı "Avrupa’da Dezavantajlı Bireylere Yönelik Eğitimlerde Kullanılan Yöntem ve Uygulamaların İzlenmesi” projesi, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı Yetişkin Eğitimi Personel Hareketliliği kapsamında Almanya’ya hareket eden, proje ekibi Almanya’nın Berlin İlinde incelemelerde bulundu.


Projenin Alman Ortağı Use İn Onionhilfswerk 900 den fazla engelli genç bireye hizmet vermektedir. Özellikle gençleri meslek edindirme kurslarıyla yetiştirmekte ve iş sahibi yapmayı amaçlamaktadır. Engelli bireyler engel durumları göz önünde bulundurularak guruplara ayrılıyor. Guruplara ayrılan gençler kapasitelerine göre el sanatları ve zanaat işleri eğitimi alıyorlar. Gelinler için çiçekler, gelin arabası süsleme, ofis bakımı, evler için çeşitli süs eşyaları, müzik aleti kullanma, ticaret, medya, turizm, ...


TÜMÜ


YORUM (0)

934 kere okundu

0:1462280255:1


1-3 - 3