TEKMED
TOKAT EKONOMİK KALKINMA VE MESLEK EDİNDİRME DERNEĞİ

AYLIK ARŞİV: KASIM 2014


GIJGIJ TEPESİNDE TURİZM ETKİNLİĞİ


10 KASIM 2014 PAZARTESİ11:26
innovaeditor/assets/admin/gij.jpgTokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği tarafından organize edilen ve Tokat Kent Konseyi Turizm ve Tanıtım Grubundan Fehmi Ertin, Veyis Polat, Kat Kasabası Öğretmeni Zeynel Özbalçık ve Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Dernek Başkanı Müslim Kaçmaz havadan çekim yapmak için Gıj Gıj Tepesine hareket etti. Tesis yöneticisi İsmail Özyurt ile buluşuldu.
 
İsmail Özyurt, Gıjgıj Baba adıyla anılan alperenin adının Horasanlı Hasan Baba olduğunu, Gönüller Sultanı Gıjgıj Babanın lakabının da aslında Gajgaj olduğunu belirtti. Gaj Gaj denilmesinin sebebinin Gıj Gıj Tepesinden Tokat Kalesine mancınıklar ile gülle atılırken mancınıkların gaj gaj diye ses çıkartmasından kaynaklandığını belirtti. Gıj gıj Tepesinde ki düzlük alanda uçurulan multikopter ile değişik irtifalardan 150 adet hava fotoğrafı çekildi. Havanın olumlu olması güzel görüntüler alınmasına imkân hazırladı. Sayın Özbalçık "Gıj Gıj Tepesine uzun yıllar önce bir misafirim ile gelmiştim. Temizlik konusundaki olumsuzluktan dolayı çok utandım ve bir daha Tokat’ta olmama rağmen bu alanı tekrar piknik alanı olarak tercih etmedim. Fakat görüyorum ki çok güzel bir değişim olmuş. Temizlik ve düzenli bir alan konumunda olmasından çok mutlu oldum.” Dedi.
 
Sayın Özyurt "Gıj Gıj Tepesi yeşillik ve oksijeni bol bir yer. Tokatlının nefes alabileceği bir alandır. Biz burada temizlik konusunda elimizden geleni yaptık. Hiçbir şeyden kaçınmadık. Mevcut alanda çok sayıda tavşan yetiştirdik. Bu tavşanları görmek için gelen aileler var. Çocuklarımıza hayvan ve doğa sevgisi vermek zorundayız.” Dedi. Gıj Gıj Tepesinin üst tarafına hareket edildi. Burada tepenin genel görünümünü içeren havadan 200 adet fotoğraf çekildi. Çekilen hava fotoğraflarında tepede daha çok ağaçlandırılması gereken yerler ortaya çıktı. Sayın Ertin "Bu alanda bulunan boşluklara birçok ağaç tohumu gömdüm. Bu alan yeşillendirme çalışmaları yapılmalıdır.” Dedi. Gıj Gıj Tepesinin zirvesinde bulunan Gıj Gıj Babanın türbesi ziyaret edildi ve dua edildi.
 
Gıj Gıj Baba hakkında yaptığımız araştırmada karşımıza çok güzel bir şiir çıktı.
 
GIJGIJ BABA
 
Kul himmed diyarında alemdar Hasan baba
Alperen gönül eri hak deren müjdecisi
Yesevî bağın tomurcuk gülü bağbancısı
Hak serdarı âlem-tâb mihmandar Gıj Gıj baba
 
Şarıl-şarıl akarsın deryanla gönüllere
Ateşperest kilitlersin prangalara
Taşlar ayak altında akıp geldi dillere
Şahin bakışlı gönüller dostu Gıj Gıj baba
 
Tokat diyarındaki dağ-bağınla bağbansın
Gönüllere yağarak nevruzdan yağmurdansın
Can suyu akıtarak berrak-berrak tufansın
Gönüller sultanı Horasanlı Gıj Gıj baba
 
Fadıllar âlimler şairler şehri
Tokat'da Allah zikri figanlar divanlar
Gıj Gıj baba Gönüller sultanısın gülveren Hasan baba
Sökerek kazamazlar perçinlisin Tokat'a
 
Rifat Kaya


YORUM (0)

6055 kere okundu

3:1415611795:1