TEKMED
TOKAT EKONOMİK KALKINMA VE MESLEK EDİNDİRME DERNEĞİ

ROKETLERİN ÇALIŞMA PRENSİBİ


16 HAZİRAN 2019 PAZAR20:50
innovaeditor/assets/21.jpgTokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde TUBİTAK 4006 Fuarı açıldı. Fuarda öğrenciler yaptıkları proje çalışmalarını sergilediler. Makine Öğretmeni Müslim Kaçmaz koordinatörlüğünde Uğur Dündar ve Kadir Dündar Roketlerin Çalışma Prensibi projelerini sundu.
 
Özet: . Roketler uzayda Newton’un "her etkiye karşı eşit ve zıt bir tepki vardır” yasasına uygun şekilde hareket eder. Uzay aracının minik roketinden gaz çıkarken araç da gazın zıt yönünde hareket eder. Araç böylece yavaşlatılır, hızlandırılır veya istenilen yöne döndürülür. Atık malzemeler, okullardaki eğitim-öğretim ortamlarının zenginleştirilmesi konusunda kullanımı sağlanacaktır. Meşrubat şişelerden su roketleri yapılacaktır. Şişelere uygun rampalar yapılacaktır. Roketlerin uçuş prensipleri araştırılacaktır. Araştırmalar ve denemeler video üzerinden gösterilecektir. Tubitak sergisinde açık alan üzerinde bir deneme gerçekleştirilecektir. Tüm güvenlik tedbirleri alınmış olacaktır. Proje çalışmasına katılan öğrenciler kendi hazırladıkları roketleri sergileyecektir. Çalışmalar bir plan dahilinde yürütülecektir. Çalışmalarımızda en stabil uçuş, en yüksek uçuş konularında araştırmalar ve gözlemler deneyeceğiz. Kimyasal gazların oluşumu ve roketi uçurması, su baskısıyla roketin uçması, yanıcı maddeler ile roketlerin uçuşları araştırılacaktır.
 
Amaç: Roket yükseklikleri hesaplama teknikleri ile geometrinin uygulamaya yansıtılması, matematik, fizik ve mekanik özelliklerin etkileri uygulamalı olarak öğrenilecektir. Roketlerin tasarımları ile verimlilikleri araştırılacaktır. Bilimsel çalışmalar istediğimiz gençlerin roketler konusunda gelişimi ve bilgisini artırmak amacımızdır. Roketlerimiz bize bir araştırma projesinin nasıl yapıldığını gösterecektir. Bu sebeple araştırmalar yapacağız. 21. Yüzyılda bir çok ülkede yapılan çalışmalar hakkında bilgi sahibi olacağız. Araştırmalarda yabancı siteler incelenecek ve İngilizce öğrenmenin gerekliliğini anlayacağız. Roketler genellikle ucu hava sürtünmesini azaltacak şekilde yapılmış, yakıt, motor ve egzozdan oluşan silindir şeklinde kaplardır. Roket motorlarında itme kuvveti sistemin impuls değişimleri ile kendi bünyesinde meydana gelir. Diğer bir deyişle roket motorunun bünyesindeki katı ya da sıvı haldeki yakıtın bazen ateşleyici bir sistemle, bazen de kendi kendine tutuşarak yanmasıyla, yakıtın içindeki kimyasal enerji ısı enerjisine dönüşür ve yanmanın sonucunda yüksek basınç ve sıcaklıkta gazlar oluşur. Bu gazların, roketin arkasındaki lülede genişletilip hızlandırılarak sistemden dışarı atılması, itme kuvvetini yaratmaktadır. Roket ve roketin kısımları üretilerek uçuş prensibi araştırılacaktır.
 
Yöntem: Roket yapımı araştırılacaktır. . Deneyimsel öğrenme yöntemi uygulanacaktır. Deneyimlerini ve gözlemlerini araştırmacı öğrenciler diğer öğrencilere anlatacaktır. Roketlerin güçleri ve tasarımları arasında bağlantılar bilgi olarak paylaşılacaktır. Projemizde öğretmenler öğrenciler ile birlikte çalışacaktır. Araştırmalar yapacaktır. Öncelikle ürettiğimiz roketleri fırlatabilecek özgün tasarım rampalar yapacağız. Yaptığımız değişik roketleri bu rampadan fırlatacağız. Roketlerin füzelerden farkı, roketlerin sadece roket motorlarıyla, füzelerin ise hem roket motorları hem de herhangi bir jet motoru ile tahrik edilebilmesidir. Roket ile füze arasındaki farkı kavrayacağız. Çevremizde bulunan meyve suyu şişelerinden üreteceğiz. Basınç sistemi oluşturacağız. Basınç saatinde bar, psi gibi kavramlar algılanacaktır. Etki ve Tepki prensibi kavranacaktır. . Proje çalışmasına katılan öğrenciler kendi hazırladıkları roketleri sergileyecektir. Çalışmalar bir plan dahilinde yürütülecektir. Çalışmalarımızda en stabil uçuş, en yüksek uçuş konularında araştırmalar ve gözlemler deneyeceğiz. Kimyasal gazların oluşumu ve roketi uçurması, su baskısıyla roketin uçması, yanıcı maddeler ile roketlerin uçuşları araştırılacaktır. Roketlerin uçuşları videoya çekilecektir. Bizim amacımız basitten başlayarak gelişmişe yürümek olacaktır. Çalışmalarımız roketin tarihçesini araştıracağız ve çıkartacağız. Bu gün savaş meydanlarında askerin cesaretinden daha çok elinde sistemleri olan ülkelerin sözü geçmektedir. Bir ülkenin güçlü olması o ülkenin teknik elemanlarının sayısının sazla olması ile mümkündür. Projemizin en önemli amacı gençlerin bilimsel çalışmalara eğlenerek öğrenerek yürümelerini sağlamaktır. Gerçek vatan seven üretendir. Bizde okulumuzda hem eğlenceli hem de öğrencilerin gelişmesini sağlayacak sistem üzerinde çalışacağız. Üretme bilinci sağlayacağız. Laf üreten değil. İş üreten bir anlayış geliştireceğiz.


YORUM (0)

264 kere okundu

2:1560718519:1YORUM YAZ

ADINIZ*

E-POSTA*

YORUM*

KODU GİRİNİZ*