TEKMED
TOKAT EKONOMİK KALKINMA VE MESLEK EDİNDİRME DERNEĞİ

ŞİDDET TÜRLERİ KONUSUNDA BİLGİLENDİRME


19 OCAK 2019 CUMARTESİ21:23
innovaeditor/assets/IMG_20190112_124226 - Kopya.jpgAlmanya’da BBJ Consultag Şirketi koordinatörlüğünde, Tokat Ekonomik Kalkınma ve Meslek Edindirme Derneği Türkiye, Association for Intercultural Dialogue Derneği Romanya, Balkanska Agenciyaza Ustoychivo Razvitie Bulgaristan, Euromedi Engineering Sl İspanya ve Institouto Politismou Laogfias Athlitismou Kaineon Tehnologion Yunanistan kurumlarının ortaklığında hazırlanan ve Almanya Ulusal Ajansı tarafından desteklenen 2018-1-DE04-KA205-016158 Numaralı Sevgi İncitmez (Love Doesn't Hurt) projesi Romanya eğitimleri izlenimleri üyelerimizle paylaşıldı. Tokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi İzcilik Kulübü öğrencilerinden de katılım yapıldı.

 

Romanya eğitimleri katılımcısı Müslim Kaçmaz şiddet ve çeşitleri konusunda bilgiler verdi. Şiddet çeşitleri: Fiziksel Şiddet, Psikolojik (Sözlü) Şiddet, Ekonomik Şiddet ve Cinsel Şiddettir.

 

Canlı herhangi bir varlığın bedenine uygulanan her saldırı fiziksel şiddet anlamına gelir. Ülkemizde çocuklara, kadınlara ve hayvanlara uygulanmaktadır. Nasıl ki bizden güçlü birisi bize tekme tokat saldırdığında ne hissediyorsak, unutmayalım ki bizden güçsüz birisine de biz saldırdığımızda o kişi aynen bizim gibi kötü hissedecektir. Burada en büyük problemlerden birisini şiddeti yaşayan kişinin bunu saklamasıdır.

 

Cinsel şiddet, zorlayıcı ve yıkıcı cinsel davranışlar yoluyla işlenen, bir şiddet suçudur. Cinsel saldırı, her yaş grubunda ve cinsiyet ayrımı olmaksızın meydana gelen bir suçtur. Mağdurlar kadınlar, çocuklar, yaşlılar, fiziksel ve zihinsel yetersizliği olan kişiler, erkekler olmak üzere herkestir. Ama en çok kadınlar ve çocukların cinsel saldırıya maruz kaldıkları görülmektedir. Almanya’da her 2 engelliden birisinin cinsel istismara kaldığını öğrendik. Milliyeti, dini, dili, ırkı ne olursa olsun, insan davranışı gösteremeyen adına insan denilen varlıklar bulunabiliyor.

 

Şiddet tipleri içerisinde gündelik yaşamda en sık rastlanan tiplerden birisi de duygusal şiddettir. Duygusal şiddetin temelinde insanın yaşadığı psikolojik hasar bulunmaktadır.

 

Ekonomik şiddet, kadının birey olarak ekonomik açıdan özgürlüğünün elinden alınmasıdır. Ekonomik kaynakların ve paranın kadın üzerinde bir yaptırım, tehdit ve kontrol aracı olarak düzenli bir şekilde kullanılmasıdır.

 

Siyasi, ekonomik, cinsel, psikolojik, fiziksel yada siber şiddet olsun; bunların tamamı insana yakışmayan davranışlardır. Şiddetin önlenmesi ve sağlıklı bir toplumun oluşmasına katkı vermeliyiz.


YORUM (0)

711 kere okundu

0:1547933164:1YORUM YAZ

ADINIZ*

E-POSTA*

YORUM*

KODU GİRİNİZ*